Deniz baykal: Siyasal hayatı ve siyasal düşünceleri
Deniz baykal: His political life and political thoughts
  1. Tez No: 965456
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL FEDAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Türk siyasal yaşamının (1938-2010-) önemli liderlerinden Deniz BAYKAL'in siyasal yaşamı ve siyasal düşüncesi incelenmiştir. Baykal'ı birçok açıdan ela alan başlıklarla; kişiliği, yaşamı, siyası hayatı ve Türk düşünce dünyası açısından önem taşıyan sosyal ve siyasal konulardaki düşünceleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Türk siyasal hayatında 40 yılı aşkın süredir önemli roller oynayan Deniz Baykal'ın hayatını akademik üslupla inceleyen bu çalışma aynı zamanda Türk yakın tarihini ve Türk siyasetinin en köklü partisi Cumhuriyet Halk Partisi tarihini anlama açısından da önem arz etmektedir. Üç ana bölümden oluşan çalışmada ilk olarak Baykal'ın, siyaset öncesi hayatı çerçevesinde ailesi, çocukluk ve gençlik yılları, eğitimi ve kişiliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Baykal'ın siyasal katılma adlı teziyle CHP'ye girmesiyle başlayan siyasi serüvenin yaşanan önemli olaylarla“ortanın solu”hareketine yaptığı katkıyla ve süreç içerisinde parti içi ve Türk yakın tarihi açısından yaşanan olaylarla gelinen son noktada yine CHP'de devam eden dönemler incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise bir sosyal demokrasi tanımlaması yapılarak Baykal'ın sosyal demokratlığı incelenmiş olup Avrupa ve Türk sosyal demokrasisinde durduğu yer bu kavramı içinde barındıran siyasal ve sosyal konulardaki düşünceleriyle gösterilmeye çalışılmıştır. Türk düşünce dünyası açısından önem taşıyan konulara yönelik yaklaşımları ve tarihte iz bırakan açıklamaları alt başlıklarla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the political life, the political thoughts and additionally the personality of Deniz Baykal, an important figure in Turkish political history (1938- 2010-), has been analyzed. Under different headings, Baykal has been examined and analyzed regarding his personality, life, and thoughts on political and social issues that are of importance to the world of Turkish intellectual ideas. This study examining Deniz Baykal's life with an academic manner, who has been playing crucial roles in Turkish political history, is at the same time of large-scale importance in understanding the deepest-rooted party in the recent history of Turkey and Turkish politics- the Republican People's Party (RPP). In the study consisted of three main sections, firstly Baykal's family within the framework of his biography; his childhood and teenage years; his education and personality have been focused on. In the second chapter, the political adventure of Baykal starting with participating in RPP with his thesis“political participation”and his contribution to the important events of“the left of the centre”; and in the process the periods preceding, and the incidents in RPP in terms of the recent history of Turkey and within the party have been examined. In the third and last chapter a social democracy description has been given, examining the democratic stand of Baykal; the place in which he is in the European and Turkish social democracy is demonstrated with the help of his thoughts on political and social issues including the notions related. His approaches as for the issues that are of importance to the Turkish thought world and his statements leaving his mark in history have been addressed.