Pozitif psikoloji temelli ebeveynlik programının aile işlevleri ve ruh sağlığı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining of the effect of positive psychology-based parenting program on family functions and mental health
  1. Tez No: 965455
  2. Yazar: PINAR EREN TUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN ARSLAN, DR. EMEL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, pozitif psikoloji yaklaşımı çerçevesinde yapılandırılmış bir ebeveyn müdahale programı geliştirerek ebeveynlerin ruh sağlığını desteklemek ve aile işlevlerini güçlendirmektir. Araştırma sürecinde ön test-son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma sürecinde ön test ve son test ölçümleri için Kişisel Bilgi Formu, Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği, PERMA Ölçeği ve Kısa Semptomlar Ölçeği ile veri toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, çocuğu/çocukları 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, Manisa ilinde bir devlet ilkokulunda öğrenim gören, deney grubu (n = 24) ve kontrol grubu (n = 20) olmak üzere 44 ebeveyn (anne) oluşturmaktadır. Katılımcıların seçkisiz olmayan atama yoluyla, uygun örnekleme yöntemiyle belirlendiği çalışmada deney grubuna çalışma süreci için geliştirilen 7 oturumluk ebeveyn müdahalesi uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Pozitif ebeveynlik müdahale programının etkisini değerlendirmek amacıyla, bağımlı değişkenlerdeki (ebeveyn davranışları, iyi oluş ve psikolojik belirtiler) değişimleri analiz etmek için tekrarlı ölçümler varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasında başlangıçta var olabilecek farkların analiz sonuçlarını etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için Kovaryans Analizi (ANCOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Pozitif Psikoloji Temelli Ebeveyn Programı, ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkilerinde olumlu ebeveyn davranışlarını geliştirmede, öznel iyilik hallerini arttırmada ve psikolojik belirtilerini azaltmada etkili bulunmuştur. Fiziksel cezalar alt boyutunda ise deney ve kontrol grupları arasında zaman içerisinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to develop a structured parental intervention programme within the framework of positive psychology in order to support parents' mental health and strengthen family functioning. A pre-test-post-test experimental design with experimental and control groups was used in the research process. Data were collected using the Personal Information Form, the Alabama Parenting Behaviour Scale, the PERMA Scale, and the Brief Symptom Inventory for pre-test and post-test measurements. The study group consisted of 44 parents (mothers) whose children were enrolled in a public primary school in Manisa Province during the 2024-2025 academic year, divided into an experimental group (n = 24) and a control group (n = 20). In the study, where participants were selected through non-random assignment using an appropriate sampling method, the experimental group was subjected to a 7-session parent intervention developed for the study process, while no intervention was applied to the control group. To evaluate the effect of the positive parenting intervention programme, repeated measures analysis of variance (ANOVA) was performed to analyse changes in the dependent variables (parental behaviour, well-being, and psychological symptoms). Covariance analysis (ANCOVA) was applied to control for any differences that may have existed between the experimental and control groups at the beginning of the study and their potential impact on the analysis results. The results of the study showed that the Positive Psychology-Based Parenting Programme was effective in developing positive parenting behaviours in parents' relationships with their children, increasing their subjective well-being, and reducing their psychological symptoms. However, no significant difference was found between the experimental and control groups over time in the physical punishment sub-dimension. The findings were discussed in light of the literature.