Psödoeksfoliatif glokom ve primer açık açılı glokomlu olgularda plazma homosistein, hsCRP, fibrinojen, vitamin B12 ve folik asit düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of plasma homocysteine, hsCRP, fibrinogen, vitamin B12, and folic acid levels in patients with pseudoexfoliative glaucoma and primary open-angle glaucoma
  1. Tez No: 965457
  2. Yazar: ÇİĞDEM TANRIVERDİ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADİME ULVİYE YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Psödoeksfolyatif Glokom (PEXG) ve Primer Açık Açılı Glokom (PAAG) tanılı olgularda plazma homosistein, hsCRP, fibrinojen, B12 vitamini ve folik asit düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 47 PEXG ve 42 PAAG hastası dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara Snellen eşeli ile görme keskinliği ölçümü, Goldmann applanasyon tonometrisi ile göz içi basıncı ölçümü, gözün ön ve arka segment muayenesi ve 30-2 protokolü ile Humphrey Alan Analizörü ile görme alanı değerlendirmesi yapılmıştır. Biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi için, hastalardan 12 saatlik gecelik açlık periyodunun ardından sabah saat 09:00'da kan örnekleri alınmış, diyet kısıtlamaları ve ilaç kullanımları göz önünde bulundurulmuştur. Bulgular: PEXG grubunda homosistein düzeyleri (14,28 ± 6,93) ve hs-CRP düzeyleri (6,86 ± 10,29), POAG grubuna (sırasıyla 9,98 ± 6,21, 2,95 ± 3,15) kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare plasma levels of homocysteine,hsCRP, fibrinogen, vitamin B12, and folic acid in cases diagnosed with Pseudoexfoliative Glaucoma (PEXG) and Primary Open-Angle Glaucoma (POAG). Material and Methods: The study included 47 patients with PEXG and 42 patients with POAG. All participants underwent visual acuity measurement using the Snellen chart, intraocular pressure measurement using Goldmann applanation tonometry, examination of the anterior and posterior segments of the eye, and visual field assessment using the Humphrey Field Analyzer with the 30-2 protocol. To evaluate the biochemical parameters, blood samples were collected from the patients at 09:00 in the morning, following a 12-hour overnight fasting period, considering dietary restrictions and medication use. Results: The homocysteine levels (14.28±6.93) and hs-CRP levels (6.86±10.29) of the PEXG group were found to be significantly higher compared to the POAG group (9.98±6.21,2.95±3.15, respectively) (p0.05).