Monotheist but not monolithic: Middle Eastern Muslim identity and intersectionality in Middle Eastern picture books
Tek tanrılı ama tek tip değil: Orta Doğulu Müslüman Kimliği ve Orta Doğu resimli kitaplarında kesişimsellik
- Tez No: 965458
- Danışmanlar: PROF. DR. LAURA MAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Georgia State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Batı'da Orta Doğulu Müslümanların yanlış temsil edilmesinin uzun bir geçmişi vardır. Orta Doğulu Müslüman öğrenciler, okul ortamlarında ayrımcılıkla karşılaşmaktadır. Bu sorunu daha da ağırlaştıran bir etken ise, Orta Doğulu Müslüman karakterlerin yer aldığı çocuk edebiyatının son derece az olmasıdır. Bu nedenle, Orta Doğulu Müslüman çocuklar, sınıf materyallerinde kendilerini ve topluluklarını yansıtılmış biçimde nadiren görebilmektedir. Ayrıca, diğer dini topluluklardan gelen çocuklara da Orta Doğulu Müslümanların otantik temsilleri sunulmamaktadır. Bu çalışmada, eleştirel içerik analizi ve kesişimsellik kuramı kullanılarak, Orta Doğu Tanıtım Konseyi – Orta Doğu Kitap Ödülü (Middle East Outreach Council–Middle Eastern Book Award, MEOC-MEBAW) ile onurlandırılmış 36 resimli kitap incelenmiştir. Bulgular, bu kitapların Orta Doğulu Müslümanları az sayıda“tekil hikâye”üzerinden temsil etme eğiliminde olduğunu ve bu nedenle Orta Doğu'daki büyük çeşitliliği yansıtmakta yetersiz kaldığını göstermektedir. Verilerde üç kesişen kimlik öne çıkmıştır: uzun zamandır seyahat eden erkekler, değişim yaratan cesur ve fedakâr kadınlar ile mülteci veya göçmen figürü. Bu çalışma, Batı'da yayımlanan çocuk edebiyatında Müslüman çocuk karakterlerine ilişkin araştırmalardaki büyük eksikliğin küçük bir kısmını doldurmakta ve Orta Doğulu Müslümanları konu alan daha çeşitli çocuk edebiyatı eserlerinin yayımlanması ve sınıf ortamlarında kullanılmasına daha fazla dikkat gösterilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
A long history of misrepresentation of Middle Eastern Muslims exists in the West. Middle Eastern Muslim students face discrimination in school settings. Compounding this issue is the fact that little children's literature is available with Middle Eastern Muslims as characters. As a result, Middle Eastern Muslim children are seldom able to see themselves and their communities reflected in classroom materials. Also, children from other religious communities are not provided with authentic representations of Middle Eastern Muslims. In this study, I use critical content analysis and intersectional theory to examine the 36 picturebooks honored with the Middle East Outreach Council-Middle Eastern Book Award (MEOC-MEBAW). Findings suggest that the books tend to represent Middle Eastern Muslims using a small number of single stories, thus falling short of reflecting the great diversity in the Middle East. Three intersectional identities were prevalent across the data set: traveling men from long time, courageous and sacrificing women accomplishing change, and the refugee or immigrant. This study fills a small portion of the dearth of research of Muslim children's book characters in children's literature published in the West and indicates the need for more attention to the publishing and classroom use of more diverse children's literature about Middle Eastern Muslims.