The Effects of Providing Instructions, based on External Foci, on Balance Performance in Healthy Adults
Dış Odak Temelli Yönergelerin Sağlıklı Yetişkinlerde Denge Performansına Etkileri
- Tez No: 965476
- Danışmanlar: DOÇ. GRAHAME D POPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Özet Amaç: Bu çalışmanın amacı, dış odak (DO) yönergelerinin sağlıklı bireylerde denge performansı üzerindeki etkilerini incelemek ve bu çalışma protokolünün uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Yöntemler: Randomize bir şekilde yönerge grubuna veya kontrol grubuna atanan 20 sağlıklı birey, denge tahtası üzerinde üç farklı denge görevini tamamladı. İlk deneme, her iki gruba da herhangi bir yönerge verilmeden gerçekleştirildi ve gruplar arasındaki başlangıç performans seviyesindeki farklılıkları belirlemek için gerçekleştirildi. İkinci denemede, kontrol grubu yönerge almadan görevi tamamlarken, yönerge grubuna DO yönergesi verildi ve bunun denge performansı üzerindeki etkisi değerlendirildi. Üçüncü deneme, her iki gruba da yönerge verilmeden gerçekleştirildi ve DO yönergesinin devam eden etkilerinin olup olmadığı değerlendirmek için gerçekleştirildi. Deney sırasında basınç merkezi (COP) verileri, ayak bileği hareketleri ve denge tahtasının hareketleri ölçüldü. Veriler p = 0.05 anlamlılık düzeyinde tekrarlayan ölçümler için ANOVA yöntemi kullanılarak analiz edildi. Bulgular: DO yönergelerinin ve tekrar eden denge görevlerinin denge performansı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmadı (p>0.05 tüm veriler için). Ancak, DO yönergesi verilen grupta COP değişkenlerinde azalma görüldü, bu da DO yönergesinin potansiyel bir faydası olabileceğini düşündürmektedir. Sonuçlar: Bu çalışmanın bulguları, denge antrenmanlarında DO yönergelerinin kullanımını desteklememektedir. Bu çalışmaya katılan, İngilizceyi ikinci dil olarak konuşan ve yönergeleri İngilizce alan bireylerin, hem verilen yönergeleri anlamaya hem de eş zamanlı olarak dengeyi korumaya çalışmaları, bilişsel yüklerini artırarak DO yönergelerinin etkilerini zayıflatmış olabilir. Bu durum, yönergelerin ikinci bir dilde verilmesinin DO yönergelerinin etkisini engelleyip engellemediği sorusunu gündeme getirmektedir. Küçük değişiklikler yapılarak, bu protokol uygulanabilir bir çalışma modeli olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Abstract Objective: The aim of this study was to investigate the effects of external focus (EF) instruction on balance performance of healthy individuals and to assess the feasibility of this study protocol. Methods: 20 healthy individuals, randomly assigned to an instruction or control group, completed three balance tasks, whilst standing on a rocker board. The first trial was conducted to identify initial performance level differences between groups, without any instructions to either group. In the second trial, participants in the control group completed the task without instruction, whilst an EF instruction was provided to participants under the instruction group to identify any effects of EF instruction on balance performance. The third balance trial was conducted without any instruction to both groups, in order to investigate any continued effect of EF instruction. The centre of pressure (COP) data, ankle motions, and balance board's motions were measured. The data was analysed using ANOVA, with repeated measures at a criterion p value of 0.05. Results: No effects of both EF instruction and repetitive balance tasks on balance performance could be found (p>0.05 for all data). However, COP variables for the instruction group decreased in the balance trial performed with the EF instruction, which may be a potential benefit of EF instruction. Conclusions: The results of this study do not support the use of EF instructions in the balance training. Increased cognitive load due to both understanding the instruction and maintaining stability might have impeded the impacts of EF instruction for this study population, speaking English as a second language and receiving the instruction in English. This gives rise to the question of whether instructing individuals in a second language can hinder the effects of EF instruction. Following minor changes, this protocol can be also used as a feasible protocol.