Kıbrıs'ta yaşayan Türk ve Rum toplumlarında çokkültürlülüğün müziksel boyutu: 'Kıbrıs Havaları Derneği' örneği
The musical dimension of multiculturalism in Turkish and Greek societies living in Cyprus: The example of 'Cyprus Songs Association'
- Tez No: 965477
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Çokkkültürlülük, birden fazla kültürel kimliğin bir arada var olduğu ve karşılıklı etkileşim halinde bulunduğu bir toplumsal yapıyı ifade eder. Bu doğrultuda toplumların bu yapı içerisinde özgürce kimliklerini ifade edebilmesini ve hakim toplum karşısında eşit saygı ve değer görmesini hem kamusal hem de toplumsal alanda savunan ideolojik bir yaklaşımdır. Bu ideoloji bir toplumda siyasal düzeyde yürütülmediğinde kimi zaman toplumsal ve kültürel düzeyde karşımıza çıkabilir. Bu bağlamda Kıbrıs'ta siyasal düzeyde uygulanmayan çokkültürlülüğün gerçekleştirilmesi için kültürel alanda, bu ideolojiyi savunan sivil toplum örgütleri tarafından teşvik edilmektedir. Bu doğrultuda çokkültürlü bir ideoloji olan Birleşik bir Kıbrıs'ı savunan sivil toplum örgütleri kültürel bileşenlerindeki çeşitliliği öne çıkararak toplumları bir araya getirmeyi bu sayede“Kıbrıslılık”ekseninde ortak bir kültürel kimliği inşa etmeyi hedeflemektedir. Kültürün önemli bir bileşeni olan müziksel zeminde de Kıbrıs Havaları Derneği bu eksende iki toplumun kültürel geleneklerindeki müziksel bileşenlerini çokkültürlülük ekseninde yeniden inşa ederek hem kendilerine özgü kimliklerinin tanınmasını, korunmasını ve sürdürülmesini hem de özellikle kültürel kimliklerindeki çeşitliliği aktararak çokkültürlülüğü teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen faaliyetlere katılım gösteren Kıbrıs Havaları Derneği, Kıbrıs'a özgü çeşitliliği ve bu çeşitliliğin kültürel gelenekte etkileşiminden doğan ortak müziksel bileşenlerini faaliyetler aracılığıyla sunmaktadır. Kültürel kimliklerini“Kıbrıslılık”ekseninde tanımlayan dernek, bu bağlamda müziksel bileşenlerini yeniden inşa ederek adadaki çokkültürlülüğü görünür kılmaktadır. Bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çokkültürlülük kavramı, çokkültürlülüğün süreçleri, kuramcılar tarafından ortaya atılan çokkültürlülük yaklaşımları, bir politika olarak çokkültürlülük ve çokkültürlülüğün müzikle ilişkisi ve bu ilişkinin Kıbrıs'taki görünümüne değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Kıbrıs adasının siyasal, kültürel ve demografik yapısı irdelenmiştir. Bu bölümde literatür taraması ile elde edilen verilerden Kıbrıs coğrafyasının demografik yapısı, tarihsel süreç içerisinde gerçekleşen çatışmalardan doğan siyasal oluşum süreçleri ve ortaya çıkan siyasi ideolojiler, siyasi ideolojiler ekseninde sivil toplum örgütleri tarafından gerçekleştirilen faaliyetler, Kıbrıs'a uygulanan kültür politikaları ve ardından çokkültürlü ideolojik bir söylem olarak ortaya çıkan“Kıbrıslılık”ve bu eksende gelişen kültüre değinilmiştir. Üçüncü bölümde Kıbrıs'ta çokkültürlü yapının bir ifade alanı olan Kıbrıs Havaları Derneği irdelenmiştir. Derneğin tarihsel, siyasal, kültürel yapısı, derneğin katıldığı faaliyetler ve faaliyetlerde öne çıkan siyasal ve kültürel kimlik, faaliyetlerde yer alan halk dansları, yemek/mutfak kültürü, el sanatları gibi kültürel unsurlarda çokkültürlülük izlerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise Kıbrıs Havaları Derneği özelinde müzikte çokkültürlülük izleri irdelenmiştir. Bu bölümde çokkültürlülük ekseninde gelişen bir söylem olan Kıbrıs Havaları, derneğin müziksel bileşenlerinde (repertuvar, tema, ritim, çalgı, dil ve üslup) gözlemlenen çokkültürlülük izlerine değinilmiştir. Bu çalışma, Kıbrıs'ta yaşayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar'ın müzik özelinde nasıl bir araya geldiklerini ve bu eksende kendilerini nasıl tanımladıkları, kültürel özgüllüklerini müziksel bileşenler ekseninde nasıl yansıttıklarını“Kıbrıs Havaları Derneği”aracılığıyla anlamaya yönelik bir amaçla yürütülmüştür. 2021-2025 yılları arasında hem yurtiçi (Kıbrıs) hem de yurtdışında (İngiltere), derneğin katılım sağladığı faaliyetler, gözlem yoluyla izlenmiş ve incelenmiştir. Yapılan alan çalışmaları sonucunda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar'ın kültürel geleneklerinde birçok kültürel ve müziksel bileşenlerini, çokkültürlü kültürel ve siyasal bir ifade olan“Kıbrıslılık”ekseninde biçimlendirdikleri ve melez bir kültür oluşturdukları“Kıbrıs Havaları Derneği”aracılığıyla gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiculturalism refers to a social structure in which multiple cultural identities coexist and interact with one another. In this regard, it is an ideological approach that advocates for the ability of societies to freely express their identities and to be equally respected and valued, both in the public and societal spheres, in the face of the dominant society. When this ideology is not implemented at the political level in a society, it can sometimes appear at the social and cultural levels. In this context, in Cyprus, where multiculturalism is not practiced at the political level, its realization is encouraged in the cultural sphere by civil society organizations that support this ideology. Accordingly, civil society organizations that advocate for a multicultural ideology of a United Cyprus aim to bring communities together by highlighting the diversity within their cultural components, thereby seeking to construct a common cultural identity based on“Cypriotness.”On the musical ground, which is an important component of culture, the Cyprus Songs Association (Kıbrıs Havaları Derneği) aims to reconstruct the musical elements of the two communities' cultural traditions within the framework of multiculturalism. In doing so, the association seeks to promote the recognition, preservation, and continuation of their distinct identities and to encourage multiculturalism by reflecting the diversity in their cultural identities. Participating in both domestic and international events, the Cyprus Songs Association presents the cultural diversity unique to Cyprus and the shared musical components that emerge from the interaction of this diversity in cultural traditions through its activities. The association, which defines its cultural identity through the lens of“Cypriotness,”makes multiculturalism visible on the island by reconstructing its musical components in this context. This study consists of four chapters. The first chapter discusses the concept of multiculturalism, the processes of multiculturalism, approaches to multiculturalism proposed by theorists, multiculturalism as a policy, and the relationship between multiculturalism and music, along with how this relationship manifests in Cyprus. The second chapter examines the political, cultural, and demographic structure of the island of Cyprus. This section, based on a literature review, covers the demographic structure of the geography of Cyprus, the political formation processes that resulted from historical conflicts, the political ideologies that emerged, the activities carried out by civil society organizations in the context of these ideologies, the cultural policies applied in Cyprus, and the culture developed around“Cypriotness”as a multicultural ideological discourse. The third chapter explores the Cyprus Songs Association as an expression of multicultural structure in Cyprus. The association's historical, political, and cultural structure, the activities it participates in, the political and cultural identity that emerges through these activities, and traces of multiculturalism in cultural elements such as folk dances, cuisine/food culture, and handicrafts featured in these events are addressed. The fourth chapter focuses on the traces of multiculturalism in music, specifically in relation to the Cyprus Songs Association. In this section, the study delves into Cyprus Songs as a discourse shaped within the framework of multiculturalism, examining the traces of multiculturalism observed in the association's musical components such as repertoire, theme, rhythm, instruments, language, and style. This study aims to understand how Greek Cypriots and Turkish Cypriots come together through music, how they define themselves in this context, and how they reflect their cultural uniqueness through musical components via the Cyprus Songs Association. Between 2021 and 2025, the activities in which the association participated both domestically (Cyprus) and abroad (United Kingdom) were observed and examined through observation. As a result of the fieldwork, it has been observed that Greek Cypriots and Turkish Cypriots shape many of their cultural and musical components within the framework of“Cypriotness,”a multicultural cultural and political expression, and create a hybrid culture through the Cyprus Songs Association.