IV. Ivan dönemi ve Rus yayılmacılığı (1533-1584)
The time of Ivan IV and Russian expansion (1533-1584)
  1. Tez No: 965480
  2. Yazar: GÜLŞAH HASGÜÇMEN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 490
Özet
Rus yayılmacılığı XVI. yüzyılda Türk tarihini derinden etkiledi. Doğuda Kazan, Astarhan ve Sibir hanlıkları, güney ve güneydoğuda ise Kırım Hanlığı ve Kafkasya bundan nasibini aldı. 1547 yılında Rusya'da çarlık rejiminin ilan edilmesiyle IV. İvan'ın yayılmacı siyaseti yeni bir ivme kazandı. Bir bütün olarak bakıldığında Türk Dünyası peyderpey işgale uğradı. Moskova idaresi sadece doğu yönünde genişlemedi. Rusya'da büyük ve kanlı reformlara imza atan IV. İvan batıya ve kuzeye doğru da ilerledi. Büyük kazanımlar elde edilmesine rağmen özellikle Livonya Savaşları'nda ciddi bedeller ödendi. Savaşlarla eşzamanlı yapılan reformlara karşın Rus Çarlığı'nın Batı Avrupa'ya nazaran çok ilkel bir siyasi teşekkül olduğu fark edildi. Rus Çarı IV. İvan'ın monografisi niteliğinde olan bu çalışmada elli bir yıllık bir dönem bütün ayrıntılarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Russian expansionism deeply affected Turkish history in the 16th century. In the east, the Kazan, Astrakhan and Sibir Khanates, and in the south and southeast, the Crimean Khanate and the Caucasus were exposed to this. With the declaration of the tsarist regime in Russia in 1547, Ivan IV's expansionist policy gained new momentum. When viewed as a whole, the Turkish World was gradually invaded. The Moscow administration did not only expand in the east. Ivan IV, who signed great and bloody reforms in Russia, also advanced towards the west and north. Despite great gains, serious prices were paid, especially in the Livonian Wars. Although the reforms made simultaneously with the wars, it was realized that the Russian Tsardom was a very primitive political organization compared to Western Europe. In this study, which is a monograph on Russian Tsar Ivan IV, a period of fifty-one years was examined in full detail.