Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan Sultan I. Ahmed koleksiyonuna ait Kur'an-ı Kerim'lerin serlevha tezyinatları ve özgün tasarımlara yansıması
The serlevha decorations of the Kur'ân-i Kerîm belonging to the Sultan I Ahmed collection in the Süleymaniye Library and their reflection on original designs
- Tez No: 965481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ELİTOK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmada Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan Sultan I. Ahmed koleksiyonuna ait 21 adet Kur'ân-ı Kerîm'in serlevha tezyînatları desen, renk, motif, üslûp ve teknik bakımından ele alınarak incelenmiştir. Altı bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, giriş başlığı altında amaç, kapsam ve yöntemden bahsedilmiştir. İkinci bölümde kitap sanatları (hat ve tezhip) hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde el yazmalarının hazırlanışı ve konuları kapsamında dini, ilmi ve edebi eserler anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, 21 adet Kur'ân-ı Kerîm'in serlevhalarının analizleri ve çizimleri yapılmıştır. Tezde bulunan bütün çizimler dijital ortamda hazırlanmıştır. Beşinci bölümde incelenen eserlerin değerlendirme ve karşılaştırma bölümüne yer verilmiştir. Altıncı bölümde ise tez konusu olarak ele alınıp ve incelenen serlevhalardan esinlenilerek 12 adet sanatsal çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the serlevha decorations of 21 the Kur'ân-ı Kerîm belonging to the Sultan Ahmed I collection in the Süleymaniye Library were discussed in terms of pattern, color, motif, style and technique. In the first part of the thesis, which consists of five chapters, the purpose, scope and method are mentioned under the title of introduction. The second section contains information about book arts (calligraphy and illumination). In the third chapter, information is given about religious, scientific and literary works within the scope of the preparation and subjects of the manuscripts. In the fourth chapter, analyzes and drawings of 21 serlevha of the Kur'ân-ı Kerîm were made. All drawings are prepared digitally. In the fifth chapter, the evaluation and comparison sections of the examined works are discussed. In the sixth chapter, 12 artistic works were created inspired by the serlevha illuminations that were taken as thesis topics and examined.