Hasta saldırganlığının çalışanın işten ayrılma niyetine etkisinde yönetim anlayışlarının düzenleyici rolünün belirlenmesi
Determining the moderating role of management approaches in the effect of patient aggression on employees' intention to leave
- Tez No: 965485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ŞARKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, sağlık sektöründe çalışan personelin maruz kaldığı hasta saldırganlığının, çalışanların işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini incelemekte ve bu etkide yönetim anlayışlarının düzenleyici rolünü analiz etmektedir. Sağlık çalışanları, özellikle yoğun iş temposu, duygusal yorgunluk ve hasta ya da hasta yakınlarının fiziksel ya da sözlü saldırıları gibi zorlayıcı koşullara sıkça maruz kalmaktadır. Bu olumsuz koşullar, çalışanların işten ayrılma niyetini artırmakta ve sağlık hizmetlerinin sürekliliği ile kalitesini olumsuz etkilemektedir. Araştırmada, hasta saldırganlığının çalışan psikolojisi üzerindeki etkileri kapsamlı şekilde değerlendirilmiş, örgütsel destek, liderlik tarzları, empatik ve adil yönetim anlayışlarının bu etkileri nasıl düzenleyebileceği ele alınmıştır. Bulgular, güçlü ve çalışan odaklı yönetim anlayışlarının saldırganlık deneyimlerinin olumsuz sonuçlarını hafiflettiğini; buna karşılık otoriter ve iletişime kapalı yönetimlerin işten ayrılma niyetini artırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, yönetimsel müdahale biçimleri, hasta saldırganlığının yol açtığı tükenmişlik, güvensizlik ve motivasyon kaybı gibi sorunları azaltmada kritik bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of patient aggression suffered by personnel working in the healthcare sector on the intention of employees to leave work and analyzes the regulatory role of management concepts in this effect. Health workers are often exposed to challenging conditions, especially intense work pace, emotional fatigue, and physical or verbal attacks by patients or patient relatives. These adverse conditions increase the intention of employees to quit their jobs and negatively affect the continuity and quality of health services. In the research, the effects of patient aggression on employee psychology have been comprehensively evaluated, organizational support, leadership styles, how empathic and fair management concepts can regulate these effects have been discussed. The findings show that strong and employee-oriented management approaches mitigate the negative consequences of aggression experiences; on the other hand, authoritarian and closed-to-communication management increases the intention to quit work. As a result, managerial forms of intervention have a critical role in reducing problems such as burnout, insecurity and loss of motivation caused by patient aggression.