Progresif gevşeme egzersizlerinin gebelerin uyku ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of progressive relaxation exercises on sleep quality and quality of life of pregnant women
  1. Tez No: 805275
  2. Yazar: ESRA BOZHAN TAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı gebelere uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin gebelerin uyku ve yaşam kalitesine olan etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Kasım 2021- Eylül 2022 tarihleri arasında Manisa Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran gebeler ile randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütülmüştür. Örneklemi müdahale ve kontrol grubunda yer alan 66 gebe oluşturmuştur. Veri toplamada Gebe Tanıtım Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (SF-12) kullanılmıştır. İlk izlemde müdahale grubuna veri toplama formları uygulanarak Progresif Gevşeme Egzersizi (PGE) Eğitimi verilmiş ve altı hafta boyunca uygulamaları sağlanmış, kontrol grubuna ise veri toplama formları uygulanmış ve altı hafta boyunca rutin gebelik bakımı almaları sağlanmıştır. İlk izlemi takiben üçüncü ve altıncı haftalarda gebelere PUKİ ve SF-12 tekrar uygulanarak gebelerin uyku ve yaşam kalitesi değerlendirilmiştir. Veriler tanımlayıcı istatistikler, ki kare çapraz tabloları, Independent simple t testi, Repeated Measures test kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effects of progressive relaxation exercises applied to pregnant women on sleep and life quality of pregnant women. Materials and Methods: The research was carried out as a randomized controlled experimental study with pregnant women who applied to Manisa City Hospital Obstetrics and Gynecology Clinics. The research sample consisted of 66 pregnant women in the intervention and control groups. 'Pregnant Identification Form', 'Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI)' and Quality of Life Scale (SF-12) were applied to the pregnant women, and Progressive Relaxation Exercise (PGE) training was given to the pregnant women in the intervention group and their practice was provided for six weeks. The control group received routine care. After the first follow-up, PUKI and SF-12 were re-administered to the pregnant women in the third and sixth weeks to evaluate their sleep and quality of life. The data were evaluated using descriptive statistics, chi-square cross tables, Independent simple t test, Repeated Measures test.