Park ve rekreasyon alanlarının Ankara koşullarında kurakçıl peyzaj kriterlerine dayalı su tasarrufu potansiyeli
Water saving potential of parks and recreation areas based on xeric landscape criteria in Ankara conditions
- Tez No: 965496
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde küresel iklim değişikliği ve artan kuraklık tehdidi, yeşil alan yönetiminde sürdürülebilir su kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Ankara iklim koşullarında yer alan park ve rekreasyon alanlarında kurakçıl (xeriscape) peyzaj tasarımı ilkelerinin uygulanmasıyla elde edilebilecek su tasarrufu potansiyeli değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, Ankara'daki iki büyük ölçekli rekreasyon alanı olan Bademlidere ve Batıkent rekreasyon alanlarının mevcut bitkisel tasarımları analiz edilerek toplam yıllık bitki su tüketimleri hesaplanmıştır. Bitki su ihtiyacı belirlenirken Penman–Monteith yöntemi esas alınmıştır. Bitki türlerinin Kc (Bitki katsayısı) değerleri doğrultusunda farklı bitki gruplarının (ağaçlar, çalılar, yerörtücüler, çim ve çayır alanlar) aylık ve yıllık su tüketim değerleri ortaya konmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda Bademlidere Rekreasyon Alanı yıllık toplam su tüketim Değeri 90 521 m3 olduğu, Batıkent Rekreasyon alanı yıllık toplam su tüketim değerinin 185 566 m3 olduğu hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, mevcut projelere alternatif olarak kurakçıl peyzaj tasarım ilkelerine dayalı öneri birer proje geliştirilmiş ve bu proje kapsamında düşük su ihtiyacına sahip bitki türleri önerilmiştir. Batıkent Rekreasyon Alanı için önerilen proje sayesinde yıllık 102 731 m3 su tasarrufu sağlanabileceği tespit edilmiştir. Bu miktar, yaklaşık 600 hanenin yıllık su ihtiyacına denk gelmektedir. Sonuç olarak, Ankara gibi yarı kurak iklim bölgelerinde kurakçıl peyzaj tasarımı ilkeleri doğrultusunda yapılacak bitkisel düzenlemelerin, hem su kaynaklarının korunmasına katkı sağlayacağı hem de uzun vadede sürdürülebilir kentsel yeşil alan yönetimini destekleyeceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing impact of global climate change and the growing threat of drought have rendered sustainable water use a fundamental necessity in the management of green spaces. This study investigates the potential for water savings through the implementation of xeriscape landscape design principles in park and recreation areas under the climatic conditions of Ankara. Within this scope, the existing planting designs of two major recreational areas in Ankara—Bademlidere and Batıkent—were analyzed, and their total annual plant water consumption was calculated. The Penman–Monteith method was employed to estimate plant water requirements. Based on the crop coefficient (Kc) values of plant species, the monthly and annual water consumption values of various plant groups (trees, shrubs, ground covers, turfgrass, and meadow areas) were determined. The findings indicate that the total annual water consumption was 90,521 m³ for Bademlidere Recreation Area and 185,566 m³ for Batıkent Recreation Area. In the second phase of the study, xeriscape-based alternative design proposals were developed, incorporating plant species with low water requirements. It was determined that the proposed design for the Batıkent Recreation Area could result in an annual water saving of 102,731 m³, equivalent to the yearly water consumption of approximately 600 households. In conclusion, it is demonstrated that adopting xeriscape landscape design principles in semi-arid regions such as Ankara can contribute significantly to water conservation efforts and support the sustainable management of urban green spaces in the long term.