Lif takviyeli kompozit malzemelerin bası davranışının lif hacimsel oranına göre irdelenmesi
Analysis of the compressive behavior of fiber-reinforced composite materials with respect to fiber volume ratio
- Tez No: 965528
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ULCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, lif takviyeli kompozit malzemelerin bası davranışının lif hacimsel oranına göre değişimi incelenmiştir. Çalışmada kompozit malzeme olarak çimento esaslı kompozit malzeme ile deneyler yapılmıştır. Portland çimentosuyla elde edilen kompozit malzemeye kumaş şardonlama ve yüzey kesimi işlemlerinden elde edilen pamuk ve Pet lif tozları karıştırılmıştır. Bu liflerin dört farklı hacimsel oranda kompozite ilavesiyle elde edilen numuneler, reaksiyonların tamamlanması için kalıplardan çıkarıldıktan sonra 15 gün süreyle bekletilmiş ve ardından fırınlanarak uygun kurutma sağlanmıştır. Numune üretiminde sökülebilir ahşap kalıplar kullanılmış ve küp numuneler elde edilmiştir. Bu tezde, gerekli bekleme ve kurutma işleminden sonra bası davranışı incelenecek numuneler, silindir basınç deney düzeneğinde test edilmişlerdir. Bu basınç cihazında bası mukavemetinde oluşan farklılığı inceleyebilmek için, farklı hacimsel oranlarında belli lif cinsini içeren numuneler, lifsiz numune ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre su/çimento oranı 0.5 olan kompozit malzemede pamuk, Pet ve bu ikisinin karışımının belli oranda takviyesiyle lifsiz kompozitte bası davranışındaki değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impression behaviour of fiber-reinforced composites are investigated regarding fiber volume ratio. In the study, as the composite material, the experiments are made with the cement including composite materials. The cotton and polyester fiber dusts formed by the cutting process are mixed to the composite material which has been obtained with the portland cement. The samples including these fibers with the known different ratios are waited for 15 days to complete their reactions. And after, required kiln-drying is provided. In this thesis, after waiting and drying process, the samples whose impression behaviour will be investigated are tested at the cylinder compressive test set-up. At this test device, to investigate for the difference of compressive strength, the unreinforced samples are compared with include the known volume fraction and fiber types of reinforced samples. Regarding obtained results, on the composite material including 0.5 ratio of water/cement, what sort of differences occured with the reinforcement by known ratios of cotton, Pet and their mixes are investigated comparing unreinforced composite.