Üst gastrointestinal sistem kanaması nedeni ileacil dahiliye servisi'ne yatırılan hastalardanakut böbrek hasarı gelişen ve gelişmeyenvakaların klinik sonuçlarınınkarşılaştırılması
- Tez No: 965527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞOL CANBAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Çakmak Ü. Üst Gastrointestinal Sistem Kanama Nedeni ile Acil Dahiliye Servisi'ne Yatırılan Hastalardan Akut Böbrek Hasarı Gelişen ve Gelişmeyen Vakaların Klinik Sonuçlarının Karşılaştırılması, S. B.Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dahiliye Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara 2014. Üst GİS kanama yüksek hasta morbiditesi ile seyreden ve tedavi harcamalarını artıran, oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Akut böbrek hasarı hastanede yatan ve yoğun bakım hastalarında çok sık karşılaştığımız, tedavisinde her zaman olumlu sonuçlara ulaşamadığımız bir klinik tablodur. ABH, primer hastalık olmaması, sıklıkla başka bir hastalığın komplikasyonu olarak görülmesi nedeniyle primer hastalığın mortalitesini yansıtan bir durumdur. The 2011 Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) Clinical Practice Guideline ABH 'ını sınıflamak için 'RIFLE' kriterlerini tanımlamıştır.'RIFLE' sınıflamasının, böbrek fonksiyonlarındaki erken değişikliklere duyarlı olduğu, böbrek fonksiyonlarının düzelmesini, renal replasman tedavisine gereksinimi, hastane kalış süresi ve hastane mortalitesini öngörebildiği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada üst GİS kanaması ile hastaneye yatırılan hastaların demografik verileri ve klinik özelliklerini incelemek, mortalite üzerine etkili risk faktörlerini belirlemek ve üst GİS kanamalı hastalarda ABH gelişenler ile gelişmeyenleri klinik sonuçları açısından (hastanede yatış süresi, yatış maliyeti, yoğun bakım ihtiyacı gelişip gelişmemesi, yoğun bakımda yatış süresi, hemodiyaliz ihtiyacı, acil cerrahi gereksinimi, yeniden kanama,, ölüm) karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Dahiliye Servisine Nisan 2010 ile Nisan 2013 tarihleri arasında üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı ile yatışı yapılan 245 hasta alındı. Çalışma retrospektif olarak planlandı. Hastaların verilerine hastane bilgi sisteminden ve sistemde kayıtlı olan hasta epikrizlerinden ulaşıldı. Çalışmaya acil servise üst gastrointestinal sistem kanaması şikayetleri ile başvuran ve üst GİS endoskopisi yapılmış olan acil dahiliye servisine veya acil dahiliye yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan, 18 yaşından büyük hastalar alındı. Çalışmanın sonucunda ölüm oranları ABH gelişmeyenler ve gelişenlerde RIFLE sınıflamasına göre yapılan böbrek hasarı şiddetine göre karşılaştırıldığında, ABH gelişen grupta anlamlı oranda yüksek saptandı. Serum kreatininde hafif artış ölümle anlamlı ölçüde ilişkili bulundu. Üst GİS kanamalı hastalarda ABH gelişimi, mortalite üzerine güçlü bir belirleyici olarak saptandı. ABH gelişiminin hastane yatış süresini, yatış maliyetini, yoğun bakım yatış oranını ve yatış süresini anlamı oranda artırdığı saptandı. ABH gelişenlerde, altta yatan KBH, malignite, KKY, KAH varlığı anlamlı oranda yüksek saptandı. İleri yaş, çalışmamızda ABH gelişimi açısından bir risk faktörü olarak bulundu. Albümin ve Hb değeri, ABH gelişenlerde gelişmeyenlere oranla anlamlı derecede düşük saptandı. Çalışmamızda yer alan üst GİS kanamalı hastaların endoskopik bulguları incelendiğinde eroziv gastrit ABH gelişenlerde, gelişmeyenlere oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. ABH hastane yatış süresi ve maliyetini artıran, sağlık sistemi üzerine anlamlı bir yük oluşturan ve mortalitenin güçlü bir belirleyicisi olan bir klinik durumdur. RIFLE kriterleri kullanılarak böbrek hasarı erken evrede tanımlanabilir ve tedavi için gerekli uygun önlemler alınabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cakmak Ü. Comparison of Clinical Outcomes Between Patients With and Without Acute Kidney Injury Among Those Hospitalized in the Emergency Internal Medicine Department Due to Upper Gastrointestinal System Bleeding. S.B. Ankara Numune Training and Research Hospital, Department of Internal Medicine, Specialty Thesis, Ankara, 2014. Upper gastrointestinal (GI) bleeding is a common clinical problem associated with high patient morbidity and increased healthcare costs. Acute kidney injury (AKI) is a frequent complication observed in hospitalized and intensive care patients, and its treatment outcomes are often suboptimal. AKI is typically not a primary disease but rather a complication secondary to another underlying condition, and therefore reflects the mortality of the primary disease. The 2011 Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) Clinical Practice Guideline defined the“RIFLE”criteria for the classification of AKI. The RIFLE classification has been suggested to be sensitive in detecting early changes in renal function and predictive of renal recovery, the need for renal replacement therapy, length of hospital stay, and in-hospital mortality. This study aimed to evaluate the demographic and clinical characteristics of patients hospitalized with upper GI bleeding, identify risk factors affecting mortality, and compare clinical outcomes including length of hospital stay, hospitalization cost, need for intensive care, length of stay in intensive care, requirement for hemodialysis, emergency surgery, rebleeding, and mortalitybe tween those who developed AKI and those who did not. A total of 245 patients who were hospitalized in the Emergency Internal Medicine Department of Ankara Numune Training and Research Hospital between April 2010 and April 2013 with a diagnosis of upper GI bleeding were included in this retrospective study. Data were obtained from the hospital information system and patient discharge summaries. Patients aged 18 years or older who presented to the emergency department with complaints of upper GI bleeding, underwent upper GI endoscopy, and were admitted to the emergency internal medicine ward or intensive care unit were included. When mortality rates were compared between patients who did and did not develop AKI according to the RIFLE classification, mortality was significantly higher in the AKI group. Even mild increases in serum creatinine were found to be significantly associated with mortality. The development of AKI was identified as a strong predictor of mortality among patients with upper GI bleeding. Additionally, AKI was associated with prolonged hospital stay, increased hospitalization cost, and a higher rate and duration of intensive care unit admission. The prevalence of underlying chronic kidney disease (CKD), malignancy, heart failure, and coronary artery disease was significantly higher among patients who developed AKI. Older age was also found to be a risk factor for AKI development. Albumin and hemoglobin levels were significantly lower in the AKI group compared to those without AKI. Evaluation of endoscopic findings revealed that erosive gastritis was significantly more frequent among patients who developed AKI. In conclusion, AKI is a clinical condition that increases hospital stay and cost, imposes a substantial burden on the healthcare system, and serves as a strong determinant of mortality. Using the RIFLE criteria allows early identification of kidney injury and timely implementation of appropriate therapeutic measures.