COVİD-19'a bağlı pulmoner fibrozisi olan hastalarda pulmoner telerehabilitasyon ile fiziksel aktivite önerilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of pulmonary telerehabilitation and physical activity recommendations in patients with pulmonary fibrosis due to COVID-19
- Tez No: 965552
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKŞEN KURAN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, COVID-19'a bağlı pulmoner fibrozisi olan hastalarda telerehabilitasyon ile fiziksel aktivite önerilerinin egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, semptomlar, aktivite ve katılım üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 32 hasta alındı ve telerehabilitasyon ve fiziksel aktivite olmak üzere iki gruba randomize edildi. Telerehabilitasyon grubu haftada iki gün fizyoterapist gözetiminde çevrimiçi, haftada bir gün gözetimsiz olarak programı tamamladı. Fiziksel aktivite grubuna fiziksel aktivite önerileri verildi. Egzersiz kapasitesi altı dakika yürüme testi, artan hızda ve endurans mekik yürüme testi ile, periferik kas kuvveti dinamometre ile değerlendirildi. Aktivite monitörü ve pedometre ile fiziksel aktivite, biyoelektriksel impedans analizi ile vücut kompozisyonu, Bir Dakika Otur Kalk Testi ile fiziksel uygunluk, mMRC ile dispne, Post COVID Fonksiyonel Durum Skalası ile fonksiyonel durum, Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Modifiye Borg skalası ile yorgunluk, Avrupa Yaşam Kalitesi Anketi ile yaşam kalitesi, London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ile günlük yaşam aktivitelerindeki dispne, Hastane Anksiyete Depresyon Skalası ile anksiyete-depresyon ve Global Değişim Ölçeği ile klinik durum değişimi değerlendirildi. Telerehabilitasyon grubu için programa devamlılık oranı ve sistemin kullanılabilirliği sorgulandı. Bulgular: Otuz hasta çalışmayı tamamladı. Telerehabilitasyon grubunda altı dakika ve artan hızda mekik yürüme mesafesinde, kas kuvvetinde, fiziksel aktivite seviyesinde, kas kütlesinde ve bazal metabolizma hızında, fiziksel uygunluk performansında, dispnede, fonksiyonel durumda, yorgunlukta, yaşam kalitesinde, günlük yaşam aktiviteleri % skorunda, fiziksel aktivite grubuna göre anlamlı iyileşmeler elde edildi (p0.05). Telerehabilitasyon grubunda devamlılık oranı %92'ydi. Telerehabilitasyon grubu sistemi kullanılabilirliğini yüksek olarak değerlendirdi. Sonuç: COVID-19'a bağlı pulmoner fibrozisi olan hastalar rehabilitasyon programlarına dahil edilmelidir. Uygun hasta seçimi ve hasta eğitimi ile telerehabilitasyon güvenli bir seçenek olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the effects of telerehabilitation and physical activity recommendations on exercise capacity, peripheral muscle strength, symptoms, activity, and participation in patients with pulmonary fibrosis due to COVID-19. Methods: Thirty-two patients were included in the study and randomised into two groups: telerehabilitation and physical activity. The telerehabilitation group completed the program online, supervised by a physiotherapist, two days a week, and unsupervised one day. The physical activity group received physical activity recommendations. Exercise capacity was assessed with a six-minute, incremental and endurance shuttle walk tests, and peripheral muscle strength was assessed with a dynamometer. Physical activity was assessed with activity monitor and pedometer, body composition with bioelectrical impedance analysis, physical fitness with One Minute Sit-to-Stand Test, dyspnea with mMRC, functional status with Post COVID Functional Status Scale, fatigue with Fatigue Severity Scale and Modified Borg scale, quality of life with European Quality of Life Questionnaire, dyspnea in activities of daily living with London Chest Activities of Daily Living Scale, anxiety-depression with Hospital Anxiety Depression Scale and clinical status change with Global Rating of Change Scale. Program adherence rate and usability of the system were questioned for the telerehabilitation group. Results: Thirty patients completed the study. Significant improvements were obtained in the telerehabilitation group in terms of six-minute and incremental shuttle walking distance, muscle strength, physical activity, muscle mass and basal metabolic rate, physical fitness, dyspnea, functional status, fatigue, quality of life and activities of daily living compared to the physical activity group (p0.05). The adherence rate was 92% in the telerehabilitation group. The telerehabilitation group evaluated the usability of the system as high. Conclusion: Patients with pulmonary fibrosis due to COVID-19 should be included in rehabilitation programs. With appropriate patient selection and patient education, telerehabilitation can be used as a safe option.