Kistik fibrozis hastalarında işitme ve vestibüler sistemin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing and vestibular system in patiens with cystic fibrosis
  1. Tez No: 632797
  2. Yazar: MAMMAD NABİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜİR DEMİR BAJİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kistik Fibrozis (KF) hastalarında meydana gelen akut pulmoner alevlenmelerin tedavisinde sıklıkla aminoglikozit grubu antibiyotikler kullanılmaktadır. Aminoglikozitler serbest oksijen radikalleri oluşturmakla iç kulaktaki tüylü reseptör hücreleri tahrip ederek, işitme duyusu ve vestibüler sistemde bozukluğa sebep olur. Çalışmamız Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakultesi (HÜTF) Çocuk Göğüs Hastalıkları bölümünde KF tanısı ile takipli 6-18 yaş arası 43 hastanın işitme ve vestibüler sistemlerinin değerlendirilmesinin yapıldığı prospektif çalışmadır. İşitme sistemini değerlendirmek için saf ses odyometri (SSO) ve Yüksek frekans odyometri (YFO), vestibüler sistemi değerlendirmek için video head impulse test (vHIT) ve dinamik görsel keskinlik (DGK) testleri yapıldı. Çocuk Göğüs Hastalıkları bölümü tarafından hastaların çalışma tarihine kadar aldığı antibiyotik çeşitleri ve miktarı belirlendi. İnhaler aminoglikozit alan ve almayan, intravenöz aminoglikozit alan ve almayan, genel olarak aminoglikozit alan ve almayan gruplar oluşturularak işitme ve vestibüler test sonuçları karşılaştırıldı. Test sonuçlarını etkileyecek olan iletim tipi işitme kaybı (İTİK) olan hastalar çıkarıldıktan sonra, geriye kalan 37 hastanın sonuçları değerlendirildiğinde 125 -8 kHz frekanslardakı SSO'da sadece bir hastada 8kHz'de 35 dB düşüş bulundu. Geri kalan tüm SSO testleri normal sonuçlandı. 37 hastanın YFO'sunda 26 sonuç normal, 11 hastada patolojik eşikler belirlendi. Bunlardan 7'sinde bilateral, 4'ünde tek kulak eşikleri v bozulmuştu. vHIT sonuçları değerlendirmeye dahil edilen 42 hastanın hepsinde normal sonuçlandı. DGK ise 42 hastanın 5'inde patolojik bulundu. Çalışmamızı COVID-19 pandemisine kadar elde ettiğimiz test sonuçlarıyla yaptık. Bu nedenle gruplarda hasta sayısı yüksek olmadı ve gruplar arasında istatiksel anlamlı fark bulunmadı. Fakat KF hastalarında aminoglikozit kullanımına bağlı işitme ile yanaşı vestibüler sistemi de değerlendiren çalışma sayısı az olduğu için, çalışmamızın verileriyle literatüre katkı sağlamış olduk. Dizin Terimleri Kistik Fibrozis, Yüksek Frekans Odyometri, vHIT, Dinamik görsel keskinlik, Ototoksisite, Aminoglikozid
Özet (Çeviri)
Aminoglycoside antibiotics are frequently used in the treatment of acute pulmonary exacerbations in patients with Cystic Fibrosis. By creating free oxygen radicals, aminoglycosides destroy hairy receptor cells in the inner ear and cause impairement of hearing and vestibular system. Our study is a prospective study in the Department of Pediatric Chest Diseases in Hacettepe University Faculty of Medicine, with the diagnosis of Cystic Fibrosis and the evaluation of the hearing and vestibular systems of 43 patients aged 6 to 18 years. Pure tone audiometry and high frequency audiometry were used to evaluate the hearing system and video head impulse test (vHIT) and dynamic visual acuity tests were performed to evaluate the vestibular system. The types and amount of antibiotics taken by the patients till the study date were determined by Pediatric Chest Diseases department . Hearing and vestibular test results were compared through creating groups which take and don't take inhaler aminoglycoside, intravenous aminoglycoside, and aminoglycoside in general. After removing patients with conductive hearing loss, which would affect the test results , only one patient at 35 dB reduction in 8kHz was found in the pure tone audiometry at 125 - 8 kHz frequencies during the evaluation of the results of the remaining 37 patients. All remaining pure tone audiometry tests were normal. In the high frequency audiometry of 37 patients, 26 results were normal, and 11 patients had pathological vii thresholds. 7 of them had bilateral and 4 of them had single ear thresholds damage. The vHIT results were normal in all 42 patients included in the evaluation. Dynamic visual acuity was pathological in 5 of 42 patients. We conducted our study with the test results which we obtained until the COVID-19 pandemic. Therefore, the number of patients in the groups was not high and there was no statistically significant difference between the groups. However, since the number of studies evaluating the hearing and vestibular system associated with the use of aminoglycoside, we have contributed to the literature with the data of our study