Çevre kirliliğinin yayılma etkilerinin alternatif yöntemler ile ölçümü
Alternative methods for measuring the spillover effects of environmental degradation
  1. Tez No: 965563
  2. Yazar: ÇAĞLA BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN NAZİF ÇATIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tezde çevresel sorunların ve çevresel kalitenin yayılım etkileri farklı ekonometrik yöntemler kullanılarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Tezin ikinci bölümünde CO2 verileri kullanılarak 15 Avrupa Birliği üyesi ülke ve İngiltere için 1980Q1-2023Q3 döneminde çevresel kirliliğin yayılımının analizi Diebold ve Yilmaz (2014) yaklaşımına dayalı olarak geliştirilen Antonakakis vd. (2020)'nin TVP-VAR bağlantılılık metodolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bağlantılılık analizinden elde edilen bulgulara göre ortalama 75.45'lik toplam bağlantılılık endeks değeri ile AB ülkeleri arasında yüksek bağlantılılık ve önemli ölçüde yayılma etkileri bulunmuştur. TVP-VAR bağlantılılık sonuçları söz konusu yayılma etkilerinin zamanla değişen bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle 2008-2009 yıllarında görülen finansal krizin ve COVID-19 pandemisinin yarattığı dinamikler nedeniyle azalan çevresel kirliliğin bu yıllardaki bağlantılılığı düşürdüğü tespit edilmiştir. Net bağlantılılık sonuçlarına göre CO2 emisyonunun ana vericileri Almanya ve İngiltere iken ana alıcıları Yunanistan ve Bulgaristan olmuştur. Tezin üçüncü bölümünde ise 1995-2021 yılları arasında 24 Avrupa Birliği ülkesi, İngiltere ve Türkiye'nin yük kapasite faktörü, ekolojik ayak izi ve ekolojik ayak izi baskı endeksinin yayılma etkileri mekânsal panel veri modelleri ile analiz edilmiştir. Tahminlerde ekonomik karmaşıklık, yenilenebilir ve fosil enerji tüketimi ve küreselleşmenin bu üç değişken üzerindeki etkileri incelenmiş, Yük Kapasite Faktörü Eğrisi ve Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezlerinin geçerliliği test edilmiştir. Mekânsal modellemede Öklid uzaklığına ve en yakın on komşuya dayalı ağırlık matrisleri kullanılmıştır. Ampirik bulgulara göre çevresel kalite ve çevre kirliliği iki örneklemde de yayılmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre Yük Kapasite Faktörü Eğrisi ve Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezleri geçerli olmayıp ekonomik karmaşıklık ve ekonomik karmaşıklığın karesi çevresel kaliteyi olumlu olarak etkilemektedir. Analiz sonuçları bağımlı değişken olarak ekolojik ayak izi kullanıldığında ekonomik karmaşıklık ve karmaşıklığın karesinin çevresel kaliteyi düşürdüğünü göstermektedir. Komşu ülkelerin ve yerel ülkenin fosil enerji tüketimi ve küreselleşmesi yerel ülkenin çevresel kirliliğini artırırken yenilenebilir enerji tüketimi tam tersi bir etki yaratmaktadır. Herhangi bir çevresel şokun (çevresel felaket, çevre anlaşmalarındaki taahhütlerde ani bir iyileştirme, yenilenebilir enerji tüketiminin payını aniden artıran bir politikanın uygulanması gibi) dolaylı, doğrudan ve toplam etkisi de pozitif olarak bulunmuştur. Örnekleme Türkiye'nin dâhil edilmesinin katsayılar işaretleri ve anlamlılıkları üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır. Tezin her iki bölümünden elde edilen yayılma etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğuna ilişkin bulgular çevresel sorunların çözülmesinde iş birliği ve koordinasyonun önemini vurgulamaktadır. Bu çerçevede çevre kirliğinin yayılma etkilerinin azaltılması için izlenmesi gereken politikalar tezin sonuç bölümünde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the spillover effects of environmental degradation and quality using various econometric methods. In the second section, the spillover effects of environmental pollution are examined across 15 European Union member states and the United Kingdom from 1980Q1 to 2023Q3. This section utilizes CO2 emissions and the TVP-VAR connectedness methodology developed by Antonakakis et al. (2020), based on the approach of Diebold and Yilmaz (2014). The findings reveal significant spillover effects and high connectedness among EU countries, with an average total connectedness index of 75.45. The TVP-VAR connectedness results demonstrate that spillover effects exhibit a time-varying structure. Notably, the decline in environmental pollution resulting from the 2008-2009 financial crisis and the COVID-19 pandemic reduced connectedness during those periods. According to the net connectedness results, Germany and the UK are identified as the primary transmitters of CO2 emissions, while Greece and Bulgaria are the main receivers. In the third section, spatial panel data models are employed to investigate the spillover effects of load capacity factor, ecological footprint, and ecological footprint pressure index for 24 European Union countries, the United Kingdom, and Türkiye between 1995 and 2021. The impact of economic complexity, renewable and fossil energy consumption, and globalization on these three variables is examined, and the validity of the Load Capacity Factor Curve and Environmental Kuznets Curve hypotheses is tested. Weight matrices based on Euclidean distance and the ten nearest neighbors are employed in the analysis. The empirical findings indicate that environmental quality and pollution spill over among the sample, while the Load Capacity Curve and Environmental Kuznets Curve hypotheses are found to be invalid. Economic complexity and the square of economic complexity positively affect environmental quality. However, when the ecological footprint is used as the dependent variable, they negatively impact environmental quality. Fossil energy consumption and globalization in neighboring countries, as well as in the local country, exacerbate environmental pollution, whereas renewable energy consumption has a mitigating effect. The indirect, direct, and total effects of any environmental shock- such as an environmental catastrophe, sudden improvements in environmental agreements, or policies increasing renewable energy consumption- are found to be positive. The inclusion of Türkiye in the sample does not considerably influence the signs of the coefficients and their significance. The statistically significant spillover effects obtained from both sections of the thesis underscore the necessity of cooperation and coordination in addressing environmental challenges. The conclusion section discusses necessary policies to mitigate the spillover effects of environmental degradation.