Teknostres ve dijital bölünmenin iş ve yaşam dengesi üzerindeki etkisi: X ve Z kuşaklarına yönelik bir analiz
The impact of technostress and digital divide on work-life balance: An analysis for generations X and Z
- Tez No: 965584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA DİDEM ÖZŞENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yirmi birinci yüzyılda bilgi ve iletişim teknolojileri günlük ve iş yaşamında sıklıkla kullanılan araçlardır. Bu araçlar günlük yaşama ve profesyonel iş yaşamına sayısız fayda sağlamaktadır. Ancak bu faydalar olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojileri nedeniyle sürekli ulaşılabilir olan bireylerin iş ve özel yaşantıları olumsuz yönde etkilenebilmekte ve bu alanlar arasındaki sınırlar günden güne belirsizleşmektedir. Bu durum literatürde teknostres kavramı olarak karşılığını bulmaktadır. Teknostres, bireylerin hem iş yaşantısını hem de günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sıklıkla bilgi ve iletişim teknolojilerini günlük ve iş yaşantısında kullanan bireyler, dijital becerilerini güncellemek ve günceli takip etmek zorunda kalmaktadır. Bu durumda kişiler çeşitli eşitsizlikler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu konu literatürde dijital bölünme olarak karşılığını bulmaktadır. Teknostres ve dijital bölünmenin iş-yaşam dengesi üzerindeki etkisinin kuşak farklılıklarına odaklanarak belirlenebilmesi için çalışmada örneklem grubu olarak X ve Z kuşakları seçilmiş, bu kuşaklar arasındaki deneyimlerin belirlenebilmesi için yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler elde edilmiştir. Sonuçlar teknostresin hem X kuşağı hem de Z kuşağının iş-yaşam dengesi üzerinde olumsuz bir etki oluşturabildiğini göstermektedir. X ve Z kuşağı stratejik internet becerilerini geliştirmek için zaman ayırmaktadır. Sonuçlar bazı katılımcıların iş-yaşam dengelerinin bu durumdan olumsuz yönde etkilendiğini, bazı katılımcıların ise iş-yaşam dengelerinin çok fazla etkilenmediğini göstermektedir. Buna göre X ve Z kuşağının bu anlamda dijital bölünme yaşamadığı söylenebilmektedir. Dijital bölünme yaşamamalarındaki en büyük etkenin eğitim durumları olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the twenty-first century, information and communication technologies are frequently used tools in both daily and professional life. These tools offer numerous benefits to daily and professional life. However, these benefits also come with drawbacks. The constant accessibility of information and communication technologies can negatively impact individuals' professional and personal lives, and the boundaries between these spheres are becoming increasingly blurred. This situation is referred to in the literature as technostress. Technostress can negatively impact both individuals' professional and daily lives. Individuals who frequently use information and communication technologies in their daily and professional lives are forced to update their digital skills and keep up with the latest trends. This situation can lead to various inequalities. This issue is referred to in the literature as the digital divide. To determine the impact of technostress and the digital divide on work-life balance by focusing on generational differences, generations X and Z were selected as the sample group in this study. Data were collected through semi-structured interviews to identify the experiences between these generations. The results indicate that technostress can negatively impact the work-life balance of both generation X and generation Z. Generations X and Z are dedicating time to developing strategic internet skills. The results indicate that some participants' work-life balance was negatively impacted by this situation, while others' work-life balance was not significantly affected. Therefore, it can be said that generations X and Z do not experience a digital divide in this regard. The primary factor contributing to their avoidance of this digital divide is their educational background.