Klinik örneklerden izole edilen trichosporon suşlarının virülans faktörleri ve filogenetik karakterizasyonları
Virulence factors and phylogenetic characterization of Trichosporon strains isolated from clinical samples
  1. Tez No: 965582
  2. Yazar: SENA BAYRAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN BOZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda fungal enfeksiyonların insidansında artış gözlenmektedir. Özellikle fungal enfeksiyonlar bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde yaşamı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Trichosporon cinsi maya mantarları, hematolojik maligniteli ve immünsüprese hastalarda invaziv enfeksiyonlara neden olarak yüksek mortalite oranları ile dikkat çekmektedir. Bu türler içinde virülansı yüksek ve antifungal tedavilere karşı dirençli soyların yaygınlaşması ciddi klinik ve halk sağlığı problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, klinik izolatların doğru tanımlanması, filogenetik ilişkilerinin analizi, duyarlılık ve virülans özelliklerinin belirlenmesi hem tanı ve tedavi süreci açısından hem de enfeksiyon kontrol önlemleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında, 2022-2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen klinik örneklerden izole edilen Trichosporon spp. (n=75) suşları incelendi. Tür düzeyinde tanımlama ve filogenetik analizler IGS bölgesinin dizi analiziyle gerçekleştirildi. Suşlara ait biyofilm oluşturma, esteraz, proteinaz aktiviteleri ve antifungal duyarlılıkları değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm izolatların 44'ü (%58,7) enfeksiyon düşünülen hastalara aitti ve idrar örneği olan hastaların 47'sinin (%67,1) DJ katateri vardı. İzolatların tamamının Trichosporon asahii türüne ait olduğu belirlendi. Filogenetik analizde, izolatların 4 klada (Klad-1,2,3,4) ayrıştığı gözlendi. Virülans faktörlerinden proteinaz aktivitesi yalnızca iki izolatta (%2,7) orta düzeyde pozitif bulunurken; esteraz aktivitesi izolatların %80'inde (n=60) orta veya güçlü düzeyde saptandı. İzolatların %92'sinin (n=69) biyofilm oluşturduğu gözlenirken, bunların sadece dört tanesi (%5,3) yüksek düzeyde biyofilm oluşturma kapasitesine sahipti. Antifungal duyarlılık test sonuçları (MİK50/MİK90) flukonazol, amfoterisin B ve vorikonazol için sırasıyla; 4/16 µg/mL, 0,25/1 µg/mL, 0,25/1 µg/mL olarak bulundu. Hastaların klinik özellikleri ile karşılaştırıldığında DJ katater varlığı Trichosporon enfeksiyonu açısından 4,5 kat risk artışına neden olduğu (p=0,005), ancak çok değişkenli regresyon analizinde yalnızca Klad 1'in, enfeksiyonu 13 kat artıran bağımsız bir risk faktörü olduğu belirlendi(p=0,042). Ayrıca Klad 1 içinde biyofilm aktivitesinin düşük ancak esteraz aktivitesi anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0,032). T. asahii türlerinde genetik soyun hem patojenitede hem de virülans aktivitesinde kritik rol oynadığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In recent years, an increase in the incidence of fungal infections has been observed. Particularly, fungal infections cause life-threatening serious health problems in immunosuppressed individuals. Yeast fungi of the genus Trichosporon attract attention due to their ability to cause invasive infections in patients with hematological malignancies and immunosuppression, accompanied by high mortality rates. The spread of highly virulent and antifungal-resistant strains among these species may lead to serious clinical and public health problems. Therefore, accurate identification of clinical isolates, analysis of their phylogenetic relationships, and determination of their susceptibility and virulence characteristics are of great importance both for diagnosis and treatment processes and for infection control measures.In this study, Trichosporon spp. (n=75) strains isolated from clinical samples sent to the Medical Microbiology Laboratory of Mersin University Hospital between 2022 and 2024 were examined. Species-level identification and phylogenetic analyses were performed by sequencing of the IGS region. Biofilm formation, esterase, and proteinase activities, as well as antifungal susceptibilities of the strains, were evaluated. Of all isolates included in the study, 44 (58.7%) were obtained from patients with suspected infection, and 47 (67.1%) of the patients with urine samples had DJ catheters. All isolates were identified as Trichosporon asahii. Phylogenetic analysis revealed that the isolates clustered into four clades (Clade-1, 2, 3, and 4). Among the virulence factors, proteinase activity was positive at a moderate level in only two isolates (2.7%), whereas esterase activity was detected at moderate or strong levels in 80% (n=60) of the isolates. Biofilm formation was observed in 92% (n=69) of the isolates, but only four (5.3%) exhibited high biofilm formation capacity. Antifungal susceptibility test results (MIC₅₀/MIC₉₀) for fluconazole, amphotericin B, and voriconazole were 4/16 µg/mL, 0.25/1 µg/mL, and 0.25/1 µg/mL, respectively. When compared with patients' clinical characteristics, the presence of a DJ catheter was associated with a 4.5-fold increased risk for Trichosporon infection (p=0.005), but in multivariate regression analysis, only Clade 1 was found to be an independent risk factor, increasing the risk of infection by 13-fold (p=0.042). Moreover, within Clade 1, biofilm activity was low, but esterase activity was significantly higher (p=0.032). We believe that genetic lineage plays a critical role in both pathogenicity and virulence activity in T. asahii species.