Göç sürecinde yer ile ilişki ve yer kimliğinin rolü: İzmir örneği
The role of relation with places and place identity in migration process: The case of Izmir
  1. Tez No: 965612
  2. Yazar: HÜSEYİN MERT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SÜDAŞ, DOÇ. DR. FAHRETTİN TEPEALTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu doktora tezinde, iç göç olgusu, göçmenlerin destinasyon kentle kurdukları mekânsal ilişkinin, bu yeni yaşam yerindeki deneyimlerini nasıl şekillendirdiği incelenmiştir. Alan araştırması, Türkiye'nin üçüncü büyük kenti ve önemli bir iç göç destinasyonu olan İzmir'de yürütülmüştür. İç göçmenlerin İzmir'e yönelik olumlu tutumları, kentsel mekânsal ilişkiler ve kent kimliği bağlamında değerlendirilmiştir. Mekânsallık, İzmir'e dair yer bilgisi, kent içi hareketlilik, özgün bir manzaraya maruziyet ve kendini bir“İzmirli”olarak görme (kent kimliği) değişkenleri üzerinden tanımlanmıştır. İç göçmenlerin köken kentlerine dair kültürel kimlikleri de bu süreçte etkisi analiz edilen bir başka değişken olarak dikkate alınmıştır. İzmir'in metropol ilçelerinde yaşayan 405 iç göçmen ile yüz yüze anket tekniğiyle veri toplanmış; betimleyici analizlerin yanı sıra t-testi, ANOVA, MANOVA, korelasyon ve düzenleyicilik analizleri uygulanmıştır. Bulgular, yüksek düzeyde mekânsal bilgi ve hareketliliğin yer kimliğini ve aidiyet duygusunu güçlendirdiğini; köken kente dair köken kente dair kültürel sürekliliğin ise bazı durumlarda bu süreci zayıflatıcı bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, kent kimliğinin bireylerin İzmir'e yönelik olumlu tutumları üzerinde düzenleyici bir rol üstlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examines the phenomenon of internal migration by exploring how migrants' spatial relationships with the destination city shape their experiences in this new living environment. The field research was conducted in İzmir, Turkey's third-largest city and a major internal migration destination. Internal migrants' positive attitudes toward İzmir were evaluated within the framework of urban–spatial relations and place identity. Spatiality was defined through variables such as spatial knowledge of İzmir, intra-urban mobility, exposure to distinctive urban landscapes, and self-identification as an“İzmirli”(urban identity). Migrants' cultural identities related to their places of origin were also considered as another factor influencing this process. Data were collected through face-to-face surveys with 405 internal migrants residing in the metropolitan districts of İzmir. In addition to descriptive analyses, t-tests, ANOVA, MANOVA, correlation, and moderation analyses were employed. The findings indicate that higher levels of spatial knowledge and intra-urban mobility strengthen migrants' sense of place identity and belonging, whereas cultural continuity with the city of origin may, in some cases, weaken this process. Furthermore, place identity was found to play a moderating role in shaping individuals' positive attitudes toward İzmir.