Tedarik zinciri yönetiminde risk analizi: Savunma sanayii firmasında bir uygulama
Risk analysis in supply chain management: A case study in the defence industry company
- Tez No: 965617
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tedarik zinciri, tüm işletmelerin ana faaliyetlerinin verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayan ve üretimden nihai müşteriye kadar var olan tüm süreçlerini kapsayan karmaşık bir yapıdır. Tedarik zinciri yönetiminde bulunan çeşitli risk faktörleri ülkemizde ve dünyada varlığını sürdüren işletmelerin sürekli karşı karşıya kaldığı önemli parametreleri içermekte olup işletmelerin bu risklere karşı stratejiler belirlemesi gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, savunma sanayi alanında faaliyet gösteren bir firmanın tedarik zinciri yönetiminde karşılaştığı risk türlerini belirlemek, bu risklerin işletmeye olan etkilerini analiz etmek ve söz konusu risklerin azaltılmasına yönelik stratejiler belirlenmesine katkıda bulunmaktır. Bu bağlamda, çalışmada ele alınan firmadan yola çıkarak, tüm savunma sanayi firmaları için risk yönetimi süreçlerinde yol gösterici bir çerçeve sunmak, daha dayanıklı ve sürdürülebilir tedarik zinciri yapılarının oluşturulmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Tez çalışmasının ilk bölümünde, tedarik zinciri yönetimi ve tedarik zinciri risk faktörleri kavramları ele alınmış olup, geçmişten günümüze kadar tedarik zincirinin gelişimi incelenmiş ve tedarik zincirinin genel yapısı değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının ikinci bölümünde ise, tedarik zinciri yönetimi konusunda savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir firma özelinde mevcut risk faktörleri tespit edilmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda bu çalışma, risk faktörlerinin işletmeye olan etkilerini analiz etmeyi ve ardından söz konusu tedarik zinciri yönetimi risklerini azaltmak için kullanılan yöntemleri ve bu yöntemlerin işletmeye etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlk bölümde verilen bilgiler ışığında tedarik zinciri risk türleri teorik bir çerçevede ele alınmış, ardından bu risklerin sahadaki yansımalarını ölçmek amacıyla nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında, savunma sanayi alanında faaliyet gösteren firmada görev yapan 100 çalışana anket uygulanmış ve 86 geçerli yanıt elde edilmiştir. Toplanan veriler Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, çalışmada test edilen tüm hipotezler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş; risk türlerinin tedarik zinciri yönetimi üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The supply chain is a complex structure that encompasses all processes from production to the end customer and ensures the efficient execution of the core operations of all businesses. Various risk factors in supply chain management constitute critical parameters that companies in both Turkey and around the world continuously face. Therefore, it is essential for businesses to develop appropriate strategies to mitigate these risks. The aim of this research is to identify the types of risks encountered in the supply chain management of a defense industry company, to analyze the impacts of these risks on the organization, and to contribute to the development of strategies for mitigating such risks. In this context, by taking the examined firm as a reference point, the study seeks to provide a guiding framework for risk management processes applicable to all defense industry firms, thereby contributing to the establishment of more resilient and sustainable supply chain structures. In the first part of this thesis, the concepts of supply chain management and supply chain risk factors are discussed. The historical development of the supply chain is examined, and the general structure of supply chain systems is evaluated from past to present. The second part of the thesis focuses on identifying existing risk factors within a company operating in the defense industry sector in the context of supply chain management. Additionally, the study aims to analyze the impacts of these risk factors on the company and to examine the risk mitigation methods employed, along with their effects on business operations. In line with the theoretical framework established in the first section, supply chain risk types defined in the literature were addressed, and a quantitative research study was conducted to evaluate the practical reflections of these risks in the field. For the empirical part of the research, a survey was administered to 100 employees working in a defense industry company, resulting in 86 valid responses. The collected data were analyzed using Structural Equation Modeling (SEM). According to the analysis results, all tested hypotheses were found to be statistically significant, indicating that risk types have a notable impact on supply chain management.