Women's confrontation to sexism: Utilizing the confronting prejudiced responses model and the theatre of the oppressed methods for practicing confrontation
Kadinlarin cinsiyetçilikle yüzleşmesi: Yüzleşme pratiği yapmak için önyargili tepkilerle yüzleşme modelini ve ezilenlerin tiyatrosu yöntemlerini kullanmak
- Tez No: 965655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN KORKMAZ KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Cinsiyetçilik, kadınların hayatlarının çeşitli alanlarına nüfuz eden ciddi bir sorundur. Cinsiyetçilikle mücadele etmenin etkili yollarından biri, faillerin gelecekteki önyargılı davranışlarını azalttığı, önyargıya maruz kalan kişilerin iyilik halini artırdığı ve daha az önyargılı bir ortam için yeni normlar oluşturmaya yardımcı olduğu gösterilen yüzleşmedir. Mevcut tez, beş adımlı Önyargılı Tepkilerle Yüzleşme (ÖTY) Modelini kullanmış olup model; tanık olunan tepkinin önyargılı olduğunu belirleme, yüzleşmenin aciliyetini değerlendirme, yüzleşmek için kişisel sorumluluk hissetme, nasıl tepki vereceğine karar verme ve harekete geçme adımlarını içermektedir. Bu modelin önerileri doğrultusunda geliştirilen ÖTY ölçeği, ilk çalışmada Türkçeye uyarlanmış ve Tespit ve Aciliyet, Bedel, Sorumluluk ve Aksiyon olmak üzere üç alt faktör ortaya çıkmıştır. Bu çerçeveyi temel alan tezde, ikinci çalışmada dört haftalık bir müdahale programı geliştirilmiĢtir. Program, Augusto Boal tarafından ortaya atılan ve etkileşimli drama tekniklerini kullanarak toplumsal baskıyı keşfetmek, sorgulamak ve ona karşı çıkmak için geliştirilen Ezilenlerin Tiyatrosu yöntemlerinden yararlanarak, kadınların cinsiyetçiliğe karşı farklı tepkiler geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlamıştır. Programa toplam 29 katılımcı (Ort = 23,48, SS = 4,12) dahil olmuştur. Uyarlanmış ÖTY Ölçeği ve Cinsiyetçiliğe Karşı Kendini Susturma Ölçeği (CKKS) kullanılarak katılımcıların ilerlemeleri değerlendirilmiştir. Wilcoxon işaretli sıralama testleri, ÖTY alt faktörleri için önemli artışlar ortaya koymuş ve müdahalenin kadınların yüzleşme kapasitelerini artırmadaki etkinliğini göstermiştir. Katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler de bu bulguları desteklemiş, müdahalenin olumlu sonuçlarını vurgulamış ve gelecekteki uygulamalar için değerli önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sexism is a detrimental issue that permeates various areas of women's lives. One of the effective ways of combatting sexism is confrontation which has been shown to diminish future prejudiced behavior of perpetrators, increase well-being of the targets and help set new norms for a less prejudiced environment. Current thesis utilized the Confronting Prejudiced Responses (CPR) Model with five steps: determining that the witnessed response is prejudiced, assessing the urgency of confronting, feeling personal responsibility to confront, deciding how to respond and taking action. The CPR scale, developed in line with the recommendations of this model, was adapted to Turkish in the first study, which revealed three subfactors: Detection and Emergency, Cost, Responsibility and Action. Building on this framework the thesis developed a four-week intervention program in the second study using Theatre of the Oppressed methods, coined by Augusto Boal, which use interactive drama techniques to explore and challenge social oppression, to help women practice different responses to sexism. A total of 29 participants (Mage = 23.48, SD = 4.12) took part in the program. Using the adapted CPR Scale and the Self-Silencing to Sexism Scale (SSTS), participants' progresses were assessed. Wilcoxon signed-rank tests revealed significant increases for the CPR subfactors, indicating the effectiveness of the intervention in enhancing women's capability to confront sexism. Semi-structured interviews held with participants further supported these findings, highlighted the positive outcomes of the intervention and provided valuable suggestions for future implementations.