The role of parents in autobiographical memory development: A qualitative examination of parents' reasons for talking about past experiences with their children
Otobiyografik belleğin gelişiminde ebeveynlerin rolü: Ebeveynlerin çocuklarıyla geçmiş deneyimleri konuşma nedenlerine ilişkin nitel bir inceleme
- Tez No: 965656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Türk anne ve babaların okul öncesi çağındaki çocuklarıyla geçmiş deneyimlerini konuşma nedenlerini araştırmaktadır. Nitel araştırma tasarımıyla, bu çalışma ebeveynlerin anı paylaşma uygulamalarını nasıl anlamlandırdıklarını ve motivasyonlarının cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektedir. Çalışmaya toplam 71 ebeveyn (54 anne ve 17 baba) katılmıştır. Ebeveynlere, anılarını paylaşma nedenleri hakkında açık uçlu sorular sorulmuş ve yanıtları tematik olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, genel eğilimleri araştırmak için bir dizi Likert tipi madde dahil edilmiş ve ebeveyn cinsiyeti, çocuk cinsiyeti ve anlatı işlevleri arasındaki ilişkileri incelemek için ki-kare testleri yapılmıştır. Sonuçlar, tüm ebeveynlerin çocuklarıyla geçmiş deneyimlerini paylaşmalarının nedenlerinin çoğunlukla duygusal bağları güçlendirmek, dersler vermek ve değerleri aktarmak olduğunu ortaya koymuştur. İstatistiksel olarak anlamlı bir cinsiyet farkı bulunmamakla birlikte, anneler duygusal desteği vurgulamaya daha yatkınken, babalar öğretici ve örnekleyici işlevleri öne çıkarma eğilimindeydi. Bu bulgular, cinsiyete dayalı ebeveynlik uygulamaları ve Türkiye'nin sosyokültürel dinamikleri çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışma, otobiyografik anı anlatılarının, hem kişisel hem de kültürel faktörlerin şekillendirdiği erken çocukluk döneminde gelişimsel ve ilişkisel amaçlara nasıl hizmet ettiğine dair önemli bir anlayış ortaya koyarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the reasons why Turkish mothers and fathers talk about past experiences with their preschool-aged children. By setting qualitative research design, this study aims to examine how parents make sense of memory sharing practices and whether their motivations differ by gender. A total of 71 parents (54 mothers and 17 fathers) participated in the study. The sample predominantly consisted of well-educated, urban, middle-class parents, which may have influenced the ways they approach emotional communication and memory sharing. Parents were asked open-ended questions about their reasons for reminiscing, and their responses were analyzed thematically. In addition, a series of Likert-type items were included to explore general trends, and chi-square tests were conducted to examine the associations between parental gender, child gender, and narrative functions. The results revealed that all parents shared past experiences with their children, mostly to strengthen emotional bonds, teach lessons, and transmit values. While no statistically significant gender differences were found, mothers were more likely to emphasize emotional support, whereas fathers tended to highlight instructive and exemplary functions. These patterns may reflect broader shifts in fatherhood ideals toward more emotionally engaged parenting, particularly among educated and reflective fathers. These findings are discussed within the framework of gendered parenting practices and the sociocultural dynamics of Türkiye. The study contributes to the literature by exploring an important understanding of how autobiographical memory narratives serve developmental and relational purposes in early childhood, which is shaped by both personal and cultural factors.