Ortaöğretim kurumlarında kurumsal itibarın incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
An investigation of corporate reputation in high schools: A mixed method research
  1. Tez No: 965679
  2. Yazar: EMRAH DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin algısına göre ortaöğretim kurumlarının kurumsal itibarının incelenmesidir. Karma araştırma modelinde hazırlanan bu çalışma açıklayıcı sıralı desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri araştırma kapsamında geliştirilen Kurumsal İtibar Ölçeği uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutundan elde edilen bulgular ışığında görüşme soruları hazırlanmış ve yapılan görüşmeler ile araştırmanın nitel verileri toplanmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim yılında Muğla ili devlet ortaöğretim kurumlarında görev yapan 3730 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, 57 devlet ortaöğretim kurumunda görev yapan 930 öğretmenden oluşmaktadır. Nicel boyutta araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde basit seçkisiz örnekleme tekniklerinden oranlı tabakalı örnekleme kullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından ölçek uygulamasıyla elde edilmiştir. Nicel verilerinin analizinde betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Verilerin dağılımı normallik varsayımını karşıladığı için analizlerde parametrik testlerden t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. ANOVA testlerinde gruplar arasında bulunan farkın kaynağını tespit edebilmek için Post Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda çalışma grubunu Muğla ilinde farklı okul türlerinde görev yapan 13 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenlerin belirlenmesinde amaçlı örnekleme türlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde tematik analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Nitel araştırma soruları nicel araştırma bulgularına dayalı olarak hazırlandığı için veriler hem tümevarımsal hem de tümdengelimsel (Hibrit) tematik analiz yapılarak çözümlenmiştir. Bundan dolayı da nitel araştırmadan nicel araştırma boyutlarıyla aynı adda temalar elde edilmiştir. Araştırmanın güvenirliği için üçgenleme tekniğinden yararlanılmıştır. Nicel araştırmada, devlet ortaöğretim kurumlarında öğretmenlerin algısına göre kurumsal itibar düzeyinin incelenebilmesi için beş boyutlu Kurumsal İtibar Ölçeği geliştirilmiştir. Ölçeğin analizlerinden elde edilen boyutlar yönetim kalitesi, eğitim kalitesi, toplumsal sorumluluk, kurumsal güvenilirlik ve kaynaklar olarak adlandırılmıştır. Araştırma yapısını oluşturan bu boyutlar, aynı zamanda kurumsal itibarın bileşenleri olarak öğretmenlerin algılarına göre Muğla ilindeki ortaöğretim kurumlarının itibar düzeyini ortaya koymuştur. Öğretmenlerin maddelere verdiği yanıtlar, Muğla'da devlet ortaöğretim kurumlarında kurumsal itibarın 5'li Likert tipi derecelendirmeye göre yüksek (x ̅=3.93, S=.93) olduğunu göstermiştir. Nitel araştırmada, Muğla ilindeki ortaöğretim kurumlarında okulların itibarını etkileyen birtakım sorunlar olmakla birlikte, öğretmenlerin genel olarak okullarının kurumsal itibarını nicel araştırma sonuçlarını doğrular şekilde algıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Nicel araştırmada kurumsal itibara en çok etki eden yönetim kalitesi, benzer şekilde nitel araştırmada da üstünde çok durulan diğer boyutları etkileyen önemli bir unsur olarak açıklanmıştır. Araştırmada nicel araştırma ile tespit edilemeyen detaylar elde edilmiştir. Yapılan araştırmada kurumun itibarını olumsuz etkileyen iki sorun öne çıkmıştır. Bunlardan birisi, bazı okullarda okul yöneticilerinin sık sık değişmesi ve bunun okulda istikrarsızlığa sebep olmasıdır. Bir diğeri ise ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirme sistemi ve üniversiteye öğrenci yerleştirmede meslek liseleri aleyhine yapılan sistem değişikliğidir. Sistem değişikliği mesleki teknik liseler ve yetenekle öğrenci alan liselerin öğrenci için cazibesini kaybetmesine neden olmuştur. Öğretmenlerin kurumsal itibar algılarının demografik özelliklerine göre karşılaştırılması sonucunda, erkeklerin kurumlarını kadınlara göre daha itibarlı bulduğu; kıdemi düşük öğretmenlerin kıdemli öğretmenlere göre okullarını daha itibarlı bulduğu ve kıdem yılı ile genel kurumsal itibar algısı arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişki olduğu; genel olarak imam hatip lisesi öğretmenlerinin diğer okullarda çalışan öğretmenlere göre kurumlarını daha itibarlı bulduğu; kariyer basamağı öğretmen olanların uzman öğretmenlere göre kurumunu daha itibarlı bulduğu; sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kurumlarının itibarını kadrolu öğretmenlere göre daha yüksek algıladığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kurumsal itibar algılarında öğrenim durumlarına göre anlamlı bir fark saptanmamıştır. Araştırmada okul yöneticilerinin tüm örgüt faaliyetlerini ve okul itibarını etkileyen önemli bir unsur olduğu görülmüştür. Bu bağlamda okul yöneticisinin sık sık değişmesinden doğan sorunların okulun itibarını olumsuz etkilemesinin önüne geçilebilmesi için, yönetici atamalarında atanacak kişinin pozisyona uygun yeterlikte olmasına ve belli bir süre atandığı okulda çalışmasının güvence altına alınmasına özen gösterilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the corporate reputation of high schools according to the teachers' perceptions. The research is designed as a mixed research model, planned with an explanatory sequential design. The quantitative data of the research were obtained by applying the Corporate Reputation Scale developed within the scope of the research. In the light of the findings obtained from the quantitative dimension of the research, interview questions were prepared and the qualitative data of the research were collected through interviews. The population of the quantitative research consists of 3730 teachers working in state high schools in Muğla province in the 2023-2024 academic year. The sample of the research consists of 930 teachers working in 57 state high schools in Muğla province. In determining the sample of the quantitative research, proportional stratified sampling, one of the simple random sampling techniques, was used. The data of the study were obtained by the researcher using the scale. Descriptive statistics were used in the analysis of quantitative data. Since the distribution of the data met the assumption of normality, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis from parametric tests were used in the analyses. In order to determine the source of the difference between the groups in the ANOVA tests, Tukey test one of the Post Hoc tests was used. In the qualitative dimension of the research, the study group consists of 13 teachers working in different types of schools in Muğla province. In determining the teachers, maximum variation sampling technique, one of the purposeful sampling types, was used. Research data were collected through face-to-face interviews via a semi-structured interview form developed by the researcher. Thematic analysis technique was used in the analysis of research data. Since qualitative research questions were prepared based on quantitative research findings, the data were analyzed by both inductive and deductive (hybrid) thematic analysis. Therefore, themes with the same name as quantitative research dimensions were obtained from qualitative research. Triangulation technique was used for the reliability of the research. In the quantitative study, a five-dimensional Corporate Reputation Scale was developed to examine the level of corporate reputation in public high schools as perceived by teachers. The dimensions obtained from the scale's analyses were labeled management quality, educational quality, social responsibility, corpotate reliability, and resources. These dimensions, which constitute the research structure, also revealed the reputation level of high schools in Muğla province as perceived by teachers as components of corporate reputation. Teachers' responses to the items indicated that corporate reputation in public high schools in Muğla was high (x ̅=3.93, S=.93) according to a 5-point Likert-type scale. In the qualitative research, although there are problems affecting the reputation of high schools in Muğla province, it was concluded that teachers generally perceive the corporate reputation of their schools in a way that confirms the quantitative research results. In the quantitative research, the management quality, which affects corporate reputation the most, was explained as an important factor affecting other dimensions that are also emphasized in the qualitative research. Details that could not be determined with the quantitative research were obtained in the research. Two problems that negatively affect the reputation of the school were highlighted in the research. One of these is the frequent change of school administrators in some schools, which causes instability in the school. The other is the system change that was made against vocational high schools in the student placement system in high schools and in the placement of students in universities. The system change caused vocational technical high schools and high schools accepting students with talent to lose their attractiveness for students. In the result of comparing teachers' perceptions of corporate reputation according to their demographic characteristics, it was found that men found their schools more reputable than women; teachers with lower seniority found their schools more reputable than senior teachers and there was a low level negative relationship between years of seniority and perception of general corporate reputation; in general, imam hatip high school teachers found their schools more reputable than teachers working in other schools; those in the teacher career-levels found their schools more reputable than expert teachers; and contract and substitute teachers found the reputation of their schools higher than permanent teachers. No significant difference was found in teachers' perceptions of corporational reputation according to the educational status. The study found that the school administrator is an important factor affecting all organizational activities and the school's reputation. In this context, in order to prevent the problems arising from frequent school administrator changes and its negative effects on school reputation, it is recommended being ensured that the person to be appointed is competent enough for the position and will work in a certain period of time there.