تحقيق قسم من مخطوط (تحفة الأبرار شرح مشارق الأنوار)للعلامة أكمل الدين محمد بن محمد الرُّومي البابرتي، المتوفى سنة ٧٨٦ هـتحقيق ودراسة
The verification of a section of the manuscript book 'Tuhfat al-abrar sharh mashriq al-anwar 'by the scholar akmal al-din muhammad bin muhammad al-rumi al-babarti hanafi, died in the year 786 ahverification and study
- Tez No: 965688
- Danışmanlar: PROF. DR. NUREDDİN ITR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Arapça
- Üniversite: Omdurman Islamic University (OIU)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 510
Özet
Araştırma, hicrî 786'da vefat eden Ekmeleddin Muhammed b. Muhammed el-Rumi el-Bâbertî Hanefî'nin“Tuhfet el-Ebrar Şerh Meşrik el-Envar”adlı el yazması kitabının bir bölümünün doğrulanması ve incelenmesini konu alıyor. Eserin, Ridha al-Din Muhammad al-Sagâni'nin (v. 650)“Mashriq Al-Anwar Al-Nabawi'ah min Sihah Al-Athar min Al-Mostafawi'ah”isimli çalışmasının şerhi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada sahih hadisler Sagâni'ye özgü yeni bir sınıflandırma yöntemi olan yüz nahiv kuralına göre derlenmiştir. Ve bu, iki şeyhin üzerinde ittifak ettiği veya bunlardan birinin sahih bulduğu iki binden fazla hadis üzerinde yapılmıştır. Elinizdeki çalışmada yapılan tahkik ise mezkûr kitabın beşinci ve onikinci içermektedir. Asıl amaç, yazılı nüshaları mukabele edip aralarındaki farkları belirtmek, metinde yer alan hadislerin orijinal kaynaklarında tahricini yapmak, nüshadaki geçen görüşleri sahiplerine atfetmek, metinleri düzenlemek ve açıklamak, ricâl kitaplarında bulunan âlimlerin tercemelerini vermek ve çalışmanın maksadına uygun hükümleri zikretmektir. Ayrıca müellifin açıklamadığı kapalı kalan lafızları ilgili kitaplardan beyan etmek de amaçlar arasındadır. Sonuç kısmında ise çalışmanın neticelerine ve önemli önerilere yer verilmiştir. Çalışma, okuyucunun kolaylıkla ulaşmasını sağlayacak genel indekslerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research deals with the verification and study of a section of the manuscript book, called“Tuhfat Al-Abrar Sharh Mashriq Al-Anwar ”by the scholar Akmal al-Din Muhammad Bin Muhammad al-Rumi Al-Babarti Hanafi, died in the year 786 AH, an explanation on“Mashriq Al-Anwar Al-Nabawi'ah Min Sihah Al-Athar Miin Al-Mostafawi'ah”by the scholar Ridha al-Din Muhammad al-Sagani, died in the year in 650 AH, which he collected from the correct prophetic hadiths on the order of one hundred grammatical factors, a new method of classification unique to Al-Sagani, And this is through more than two thousand hadiths than the two sheikhs agreed on or were unique to one of them. The verification dealt with the fifth part of the book: which includes (the hadiths that begin with what is negative to the end of the hadiths that begin with the The vocative case of Ya) and the twelfth part which includes (Collection of supplications, Such as hadiths that begin with“Allhom”,“Lab'beyek”and so on). My job was to interview the written versions and indicate the differences between them, referencing of hadiths contained in the text and explain from their original sources, Attributing the sayings contained in the manuscript to their authors, editing and clarifying texts, introducing the Known scholars from biography books, mentioning the benefits and provisions by which the purpose of the research is carried out, and indicating the mysterious words and phrases that the author was not exposed to by referring to the books of the stranger and the language, Reaching the conclusion, which included some of the results of the study and the most important recommendations. The study concluded with general indexes that help the reader reach his goal easily.