Partner narcissism and mental health: The role of emotional abuse and psychological resilience
Partner narsisizmi ve ruh sağlığı: Duygusal istismarın ve psikolojik dayanıklılığın rolü
- Tez No: 965695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, partner narsisizmi ile ruh sağlığı arasındaki ilişkide duygusal istismar ve psikolojik dayanıklılığın rollerini incelemektedir. Çalışmanın örneklemi, 18 ile 64 yaşları arasında değişen 627 katılımcıdan (314 kadın, 311 erkek, 2 diğer) oluşmaktadır. Katılımcılar, Sosyodemografik Bilgi Formu, Patolojik Narsisizm Envanteri, Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği, Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri-25 öz-bildirim ölçeklerini tamamlamıştır. Analizler, kadın partnerlerin daha yüksek kırılgan ve toplam narsisizm, erkek partnerlerin ise daha yüksek büyüklenmeci narsisizm gösterdiğini; erkek katılımcıların daha fazla duygusal istismara uğradıklarını ve daha yüksek dayanıklılık sergilediklerini, ancak ruh sağlığı düzeylerinde cinsiyet farkı bulunmadığını ortaya koymuştur. Partner narsisizmi düzeylerinde eğitim, medeni durum ve istihdam durumuna göre fark bulunmazken; ruh sağlığı, dayanıklılık ve duygusal istismarda farklılıklar gözlemlenmiştir. Pearson korelasyon analizi tüm ana değişkenler arasında anlamlı ilişkiler ortaya koymuştur. Partner narsisizmi, duygusal istismar ve dayanıklılık birlikte ruh sağlığındaki varyansın %35'ini açıklamaktadır. Çalışma, duygusal istismarın partner narsisizmi ile ruh sağlığı arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiğini, ancak psikolojik dayanıklılığın bu ilişkiyi anlamlı şekilde düzenlemediğini ortaya koymuştur. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış, sınırlılıklar ele alınmış ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the roles of emotional abuse and resilience in the relationship between partner narcissism and mental health. The sample consisted of 627 participants (314 female, 311 male, 2 others), aged 18 to 64. Participants completed self-report scales including the Sociodemographic Information Form, Pathological Narcissism Inventory, Multidimensional Measure of Emotional Abuse, Brief Resilience Scale, and Brief Symptom Inventory-25. The analysis showed that female partners had higher levels of vulnerable and total narcissism, while male partners exhibited higher grandiose narcissism. Male participants reported more emotional abuse and greater resilience, but no gender differences were found in mental healt levels. No significant differences in partner narcissism were observed based on education, marital, or employment status. However, differences in mental health, resilience, and emotional abuse were found based on these factors. The Pearson correlation analysis revealed significant relationships between all main variables. Partner narcissism, emotional abuse, and resilience together explained 35% of the variance in mental health. The study suggests that emotional abuse partially mediates the relationship between partner narcissism and mental health, while resilience did not significantly moderate this relationship. The findings of the study are discussed in light of the relevant literature while the study's limitations are addressed, and recommendations for future research are provided.