The research of the effect of cooking together experience on social bonds for professionals and non-professionals
Birlikte yemek pişirme deneyiminin profesyoneller ve profesyonel olmayanlar arasındaki sosyal bağlara etkisi üzerine yapılan araştırma
  1. Tez No: 965696
  2. Yazar: MERVE EKİN AKTUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, profesyonel mutfak ortamında meslektaşlarıyla birlikte yemek pişiren şeflerin kurduğu sosyal bağlar ile ev ortamında eşleriyle birlikte yemek pişiren çiftlerin kurduğu sosyal bağlar arasındaki benzerlik ve farklılıkların sosyal sürdürülebilirlik açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, profesyonel mutfaklarda üç ila yirmi yıllık deneyime sahip sekiz şef ve ilişkileri boyunca eşleriyle birlikte yemek pişiren on kişiyle yüz yüze, yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Açık uçlu soruların sorulduğu bu görüşmelerde, cevapların sıklığına ve içeriğine göre kodlar ve temalar çıkarılmıştır. Bu çalışma sonucunda, çalışma ortamında güçlü sosyal bağların güvenli, destekleyici, adil, nispeten daha üretken, bireylerin kendilerini özgürce ifade edebildikleri, doğru iş bölümüyle işin ve emeğin takdir edildiği, eşitlik duygusunun yaratıldığı, yaratıcılığın teşvik edildiği ve aynı zamanda krizlerde ekip olma bilincinin artırılarak dayanışmanın geliştirildiği görülmüştür. Bu durumun çiftlerde eşit katılım, adil rol dağılımı, saygı ve eşitliğe dayalı bir ilişki yarattığı, bunun da hem bireylerin kişisel gelişimlerini etkilediği hem de psikolojik dayanıklılıklarını artırdığı kaydedildi. Hem şefler hem de çiftler yalnızken daha yaratıcı olduklarını belirtmelerine rağmen, çiftlerden farklı olarak profesyonel olarak birlikte yemek pişirmenin dolaylı ama etkili bir yaratıcılık sağladığı görüldü. Hem çalışma ortamında hem de aile içinde yaşanan tüm bu etkiler, bireylerin köklerinden kopmamalarını, sağlıklı ve dengeli ilişkiler kurmalarını ve toplumsal dayanışmada daha aktif roller almalarını teşvik ederek toplumsal sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor. Bu çalışma, birlikte yemek pişirirken oluşan sosyal bağların hem şefler hem de çiftler için toplumsal sürdürülebilirliği oldukça etkilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to observe the similarities and differences between the social bonds that chefs establish while cooking with their colleagues in a professional kitchen environment and the social bonds that couples establish while cooking with their spouses in a home environment, on social sustainability. For this purpose, face-to-face, semi-structured, in-depth interviews were conducted with eight chefs with three to twenty years of experience in professional kitchens and ten people who cook with their spouses during their relationships. In these interviews, where open-ended questions were asked, the basics and codes were extracted according to the frequency and content of the answers. As a result of this study, it was seen that strong social bonds in the work environment are safe, supportive, fair, relatively more productive, where individuals can express themselves freely, where work and labor are appreciated with the right division of labor, a sense of equality is created, creativity is encouraged, and at the same time, solidarity is developed by increasing the awareness of being a team in crises. It was noted that this situation creates a relationship based on equal participation, fair role distribution, respect, and equality in couples, which affects both the personal development of individuals and increases their psychological resilience. Although both chefs and couples stated that they were more creative when they were alone, it was observed that, unlike couples, cooking together as professionals provided indirect but effective creativity. All these effects, both in the work environment and within the family, contribute to social sustainability by encouraging individuals not to break away from their roots, to establish healthy and balanced relationships, and to take more active roles in social solidarity. This study showed that the social bonds formed while cooking together highly affect social sustainability for both chefs and couples.