Artemisia Gentileschi as a historical figure: Her influence on contemporary feminist art
Tarihsel bir figür olarak Artemisia Gentileschi: Çağdaş feminist sanat üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 965697
  2. Yazar: ALKIM EKERMEN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ALİ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, Artemisia Gentileschi'nin hayatına, yaşadığı dönemin özelliklerine ve çağdaş feminist sanatta Artemisia Gentileschi etkilerine odaklanmıştır. Bu çalışma, Barok sanatın ortaya çıkışından başlayarak Artemisia Gentileschi'nin hayatını, sanat üslubunu ele almıştır. Ayrıca dönemin diğer kadın sanatçılardan bahsedilmiş ve o dönemde kadın sanatçı olmaya değinilmiştir. Sonrasında Artemisia Gentileschi'nin hayatına ve sanatsal çalışmalarına değinilmiş ve çağdaş sanattaki etkilerinden bahsedilmiştir. Çeşitli makaleler ve sanatçılar üzerinden örnekler verilmiştir. Bu çalışma çağdaş sanat sahnesinde çalışmalar üreten bazı sanatçıların hangi yönden Artemisia Gentileschi ile bağ kurduğunu ve Artemisia Gentileschi'nin sanat tarihi yazımında nasıl yer aldığını görmemize yardımcı olmaktadır. Artemisia Gentileschi 1593- 1653 yılları arasında İtalya'da yaşamış olan bir ressamdır. Günümüzde de modern sanatta kadın sanatçılar ve feminist sanat üzerinde etkileri vardır. 17.yüzyılda İtalya' da toplumun her alanına erkeklerin egemen olduğu bir düzende Floransa'daki Accedemia di Arte del Disegno'ya resmi olarak üye olan ilk kadın sanatçıdır. Artemisia'nın başarısı ve o dönemin normlarına aykırı şekilde konuları sanatının ana malzemesi haline getirmesi onun feminist sanatın öncülerinden sayılmasına neden olmuştur. Kadın bedenini sadece kusursuz güzellikteki bir nesne değil, var olan, eyleme geçen, devingen bir şey gibi anlatması, kadın bedeninin sadece estetik zevk vermekten ibaret olmadığını göstermesi, ten, beden, ruh arasındaki duyguları aktarması nedeniyle Çağdaş sanatta pek çok sanatçı ve yazarın ilgilendiği bir sanatçı olmuş ve sanat tarihi yazımında kendisinden sıklıkla bahsedilmiştir. Bu çalışma, yayınlanmış tezler, kitaplar, dergiler, makaleler gibi farklı kaynaklardan konunun kapsamlı araştırmasını sunmaktadır. Sonuç olarak bu tez Artemisia Gentileschi'nin hayatına, sanat çalışmalarına, Barok sanatın tarihçesine ayrıntılı bir şekilde yer verirken o dönemdeki kadın sanatçılardan bahsedilmiş ve çağdaş sanat sahnesinde Artemisia Gentileschi'nin nasıl yer bulduğuna değinerek literatürdeki boşluğu doldurmaya çalışmıştır. Ve böylece günümüzde eser üretiminde bulunan sanatçılar, akademisyenler, sanat tarihçileri bu kaynağa bakarak Artemisia Gentileschi'nin sanat pratiği, dönemin özellikleri, sanatçının feminist sanat tarihi yazımında nasıl yer bulduğu ve onunla ilişkili çalışmalar üreten sanatçılar hakkında bilgi sahibi olabilir ve çalışmalarında kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Artemisia Gentileschi's life, the characteristics of the period she lived in, and the reflections of her influence in contemporary feminist art. Beginning with the emergence of Baroque art, the study examines Gentileschi's life and artistic style. It also discusses other female artists of the period and addresses the challenges of being a woman artist at that time. Following this, the thesis explores Gentileschi's personal history and artistic works, and analyzes her impact on contemporary art. Various examples from scholarly articles and contemporary artists are presented. This study helps to reveal how certain contemporary artists establish a connection with Artemisia Gentileschi and how her legacy has been positioned within the writing of art history. Artemisia Gentileschi was a painter who lived in Italy between 1593 and 1653.She has an influence on contemporary art, women artists, and Feminist Art. In the 17th century, in a society dominated by male authority in all areas, Artemisia was the first female artist to be officially accepted into the Accademia di Arte del Disegno in Florence. Artemisia's success, along with her defiance of the norms of her time by making such subjects the core material of her art, has led to her being regarded as one of the pioneers of feminist art. By portraying the female body not merely as an object of flawless beauty but as something existing, acting, and dynamic, she demonstrated that the female body is not solely intended for aesthetic pleasure. Through her ability to convey emotions between flesh, body, and soul, she has become an artist of great interest to many contemporary artists and writers, and she is frequently referenced in art historical discourse. This study presents a comprehensive examination of the subject through various sources, including published theses, books, journals, and articles. In conclusion, this thesis provides a detailed account of Artemisia Gentileschi's life, artistic practice, and the history of Baroque art. It also discusses female artists of the period and addresses how Gentileschi has been positioned within the contemporary art scene, aiming to fill a gap in the existing literature. In doing so, it offers a resource for contemporary artists, academics, and art historians, enabling them to gain insights into Gentileschi's artistic practice, the characteristics of her time, her role within feminist art historical writing, and the contemporary artists whose work engages with her legacy.