Sudan's revolution 2018 and impact on foreign relations
Sudan devrimi 2018 ve dış ilişkilere etkisi
- Tez No: 965705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF BAHADIR KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, 2018 Sudan Devrimi'nin Sudan'ın uluslararası ilişkileri ve dış politikası üzerindeki etkisini incelemektedir. Neoklasik bir realizm çerçevesi kullanarak, ulusal çıkarları ve güç dinamiklerini temel faktörler olarak vurgulamaktadır. Karma yöntemli bir yaklaşım, birincil verileri, belgesel analizleri ve uzman görüşlerini birleştirerek dış politikadaki tarihi bağlamı ve değişiklikleri değerlendirmektedir. Bulgular iki ana sonucu ortaya koymaktadır. Birincisi, Sudan'ın 2020'de ABD'nin terörizmi destekleyen devletler listesinden çıkarılması, uluslararası konumunu önemli ölçüde iyileştirerek yabancı yatırım ve Batılı ülkelerle ekonomik iş birliği için fırsatlar yaratmıştır. İkincisi, devrim Sudan'ın komşu ülkeler, Batılı güçler ve Arap müttefikleriyle ilişkilerini dönüştürerek uluslararası toplumdaki imajını güçlendirmiştir. Ancak bu kazanımlar kırılgandır. Çeşitli iç ve uluslararası çıkarlar tarafından yönlendirilen iç savaşa geri dönüş nedeniyle ilk iyileştirmeler kısa ömürlü olmuştur. Bu gerileme, dış politikayı şekillendirmede iç siyasi dinamikler ile dış faktörler arasındaki karmaşık etkileşimi vurgulamaktadır. Araştırma, devrimci hareketlerin bir ulusun dış politikasını ve küresel duruşunu nasıl etkileyebileceği konusundaki anlayışı geliştirerek hem iç değişiklikleri hem de dış baskıları dikkate almanın gerekliliğini vurguluyor. Ayrıca, geçiş sürecindeki devletlerin istikrarsızlık ortamında diplomatik kazanımları sürdürmede karşılaştıkları zorlukları ele alıyor.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the 2018 Sudanese Revolution on Sudan's international relations and foreign policy. Utilizing a neoclassical realism framework, it highlights national interests and power dynamics as key factors. A mixed-methods approach combines primary data, documentary analyses, and expert insights to assess historical context and changes in foreign policy. The findings reveal two main outcomes. First, Sudan's removal from the U.S. list of state sponsors of terrorism in 2020 significantly improved its international standing, creating opportunities for foreign investment and economic collaboration with Western nations. Second, the revolution transformed Sudan's relationships with neighboring countries, Western powers, and Arab allies, enhancing its image in the international community. However, these gains are fragile. The initial improvements were short-lived due to a return to civil war, driven by various domestic and international interests. This regression highlights the complex interplay between internal political dynamics and external factors in shaping foreign policy. The research enhances understanding of how revolutionary movements can influence a nation's foreign policy and global standing, stressing the need to consider both internal changes and external pressures. Additionally, it addresses the challenges faced by transitioning states in maintaining diplomatic gains amid instability.