Effect of inflation accounting on financial ratios: Evidence from publicly traded companies in Türkiye
Enflasyon muhasebesinin finansal rasyolar üzerindeki etkisi: Türkiye'deki halka açık şirketlerden kanıtlar
- Tez No: 965704
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİYE TUBA ŞAVLI İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma enflasyon ve enflasyon muhasebesinin finansal rasyolar üstündeki etkisini araştırmayı hedeflemiştir. Özellikle Covid 19 pandemisinden sonra yaşanan arz sıkıntısı ve bunun beraberinde gelen fiyat artışları enflasyonu tüm dünyada yukarı yönlü tetiklemiştir. Enflasyonist etkilerle birlikte şirketlerin finansal performanslarını ölçmek ve değerlendirmek hem zorlaşmış hem de karmaşıklaşmıştır. Bu nedenle bu çalışmada şirket performansını ölçmenin en değerli yöntemlerinden biri olan temel finansal rasyo analizi, enflasyon muhasebesi öncesi ve sonrasında incelenmiş ve değişimler literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırmalı olarak ortaya konmuştur. Çalışmanın kapsamı 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle Borsa İstanbul'da işlem gören finansal olmayan şirketlerdir. Bu şirketlerin 31 Aralık 2022 itibariyle hazırlanan finansal tabloları enflasyon muhasebesi uygulaması öncesi ve sonrasında çeşitli sektörlere bölünerek analiz edilmiştir. Bu analiz yapılırken çeşitli istatistiki yöntemlerden yararlanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre enflasyon muhasebesi öncesi ve sonrası bazı temel rasyolarda önemli derecede farklı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bu da bize enflasyonist dönemlerde şirket performansını ölçerken enflasyon muhasebesi uygulamasının önemini kanıtlamaktadır. Enflasyon muhasebesi uygulanmadan yapılan finansal değerlendirmeler yanıltıcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of inflation and inflation accounting on financial ratios. Particularly, the supply shortages and consequent price increases following the Covid-19 pandemic have triggered inflation upward worldwide. With inflationary effects, measuring and evaluating companies' financial performance has become both difficult and complex. Therefore, in this study, one of the most valuable methods for measuring company performance, basic financial ratio analysis, was examined before and after the application of inflation accounting, and the changes were compared with other studies in the literature. The scope of the study includes non-financial companies listed on Istanbul Stock Exchange as of December 31, 2022. The financial statements of these companies as of December 31, 2022, were analyzed by dividing them into various sectors before and after the application of inflation accounting. Various statistical methods were utilized in this analysis. According to the study results, there were significantly different outcomes in some key ratios before and after the application of inflation accounting. This proves the importance of inflation accounting when measuring company performance during inflationary periods. Financial evaluations made without applying inflation accounting can be misleading.