Biyomedikal uygulamalar için şekil hafızalı alaşımların üretimi ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
The production of shape memory alloys and investigation of antibacterial properties for biomedical applications
  1. Tez No: 965712
  2. Yazar: BERFİN SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, şekil hafızalı alaşımlar üretilmiş ve antibakteriyel özellikleri biyomedikal uygulamalarda kullanılmak üzere incelenmiştir. NiTi (Nikel-Titanyum) bazlı alaşımlara çeşitli oranlarda gümüş (Ag), kobalt (Co) ve bor (B) eklenerek on farklı alaşım bileşimi oluşturulmuştur. Alaşımların mikroyapısal özelliklerini incelemek için X-ışını kırınımı (XRD) ve optik mikroskop (OM) kullanıldı. Staphylococcus aureus (S. aureus) ve Escherichia coli (E. coli) bakterilerine karşı antibakteriyel aktiviteyi araştırmak için antibiyotik disk difüzyonu kullanılırken, termal özelliklerini değerlendirmek için Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) kullanılarak incelendi. Bulgular, Co ve B ilavelerinin mikroyapısal homojenliği ve faz dönüşümü davranışını etkilediğini, Ag katkılı NiTi alaşımlarının ise geniş spektrumlu antibakteriyel aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur. Tıbbi uygulamalarda kullanım için bu araştırma, gelişmiş mekanik performans, antibakteriyel aktivite ve biyouyumluluğa sahip şekil hafızalı alaşımların geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, shape memory alloys were produced and their antibacterial properties were investigated for use in biomedical applications. Ten different alloy compositions were produced by adding silver (Ag), cobalt (Co) and boron (B) at various ratios to NiTi based alloys. X-ray diffraction (XRD) and optical microscope (OM) were used to study the microstructural properties of the alloys. Antibiotic disc diffusion was used to investigate the antibacterial activity against Staphylococcus aureus (S. aureus) and Escherichia coli (E. coli) bacteria, while Differential Scanning Calorimetry (DSC) was used to evaluate their thermal properties. The findings revealed that Co and B additions affected the microstructural homogeneity and phase transformation behaviour, while Ag-doped NiTi alloys showed broad-spectrum antibacterial activity. For use in medical applications, this research aims to contribute to the development of shape memory alloys with improved mechanical performance, antibacterial activity and biocompatibility.