Examining the weintraub model for the classification problem of ecological art
Ekolojik sanatın sınıflandırma problemi üzerine weintraub modelinin incelenmesi
  1. Tez No: 965726
  2. Yazar: ÖZÜM CEREN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, ekolojik sanatın sınıflandırılmasında yaşanan zorlukları, Linda Weintraub'un bütünleştirici modeli üzerinden incelemektedir. Sürdürülebilirliğin işlevi ve Dünya ile kurulan bütüncül ilişki gibi meselelerin, ekolojik sanatın temel kaygıları arasında yer aldığı vurgulanmaktadır. Tezde, bu modelin parçalı tanımları bir araya getirip ekosanat pratiklerini kapsayıcı bir yapı içinde anlamlandırma potansiyeli değerlendirilmektedir. Sanatçılar ve hareketler bu çerçevede analiz edilerek, modelin ekolojik çoğulluk ve estetik çeşitliliği katı sınırlar koymaksızın yansıtma becerisi öne çıkarılmaktadır. Birinci bölümde, ekolojik ve çevresel sanatın temel kavramları olan ekoloji ve çevre tanımlanmakta; bu iki terimin birbirinin yerine kullanılması, benzerlikleri ve farklılıkları ele alınmaktadır. Ardından, bu kavramların bilimsel disiplinler olarak incelenmesi ve etki ettikleri ideolojiler ile toplumsal olaylara değinilmektedir. İkinci bölümde, ekolojik sanatın tanımı ve sınıflandırılmasına dair öne çıkan yaklaşımlar karşılaştırılmaktadır. Üçüncü bölümde, 1960'lardan itibaren iç içe geçmiş sanat hareketleri ve öncü sanatçıların etkisi ele alınmaktadır. Dördüncü, beşinci ve altıncı bölümlerde ise Weintraub'un 2012 tarihli To Life! adlı kitabında önerdiği model üzerinden, çevre ve ekolojiye karşılık gelen sanat türlerinin sınıflandırma sorunu incelenmektedir. Tez, literatür taraması yöntemine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the classification challenges of ecological art through Linda Weintraub's integrative model. It emphasizes that key concerns of ecological art include the function of sustainability and the holistic relationship with the Earth. The study evaluates the model's potential to unify fragmented definitions and provide a comprehensive framework for understanding eco-art practices. Artists and movements are analyzed through this lens, highlighting the model's ability to reflect ecological multiplicity and aesthetic diversity without imposing rigid boundaries. In the first chapter, the foundational terms ecology and environment are defined, and the interchangeable use of these terms is addressed by exploring their similarities and differences. Their meanings as scientific disciplines and their influence on ideologies and social developments are also discussed. The second chapter focuses on the leading approaches to defining and classifying ecological art, comparing their similarities and differences. The third chapter explores interwoven art movements since the 1960s and the contributions of pioneering artists. In the fourth, fifth, and sixth chapters, the classification problem of artistic genres related to environment and ecology is analyzed through the model presented in Weintraub's 2012 book To Life!: Eco Art in Pursuit of a Sustainable Planet. This model is based on a deliberately limited selection of artists, respecting diversity in both artistic and ecological terms. It is considered to contribute to the literature by offering a unifying structure at points where ecological artworks share material, practice, and conceptual approaches. The study is based on a literature review method.