Examining the process of establishing and implementing classroom rules in kindergarten
Anaokulunda sınıf kurallarının belirlenme ve uygulanma sürecinin incelenmesi
  1. Tez No: 321043
  2. Yazar: SONGÜL KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı anaokulu öğretmenleri tarafından benimsenen sınıf kurallarının kaynağını ve özelliklerini belirlemek ve sınıf kurallarını belirleme ve uygulama sürecinde karşılaşılan güçlükleri tespit etmektir. Aynı zamanda bu çalışmada anaokulu öğretmenlerinin sınıf kurallarına yönelik uygulamalarında öğretmenlik tecrübesinin etkileri incelenmiştir.Bu çalışmanın verileri Günay (2005) tarafından geliştirilen anket ile toplanmıştır. Anket anaokulu öğretmenleri ile kullanılmak üzere araştırmacı tarafından adapte edilmiştir. Adapte edilen ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ve ölçek ana çalışmada kullanılmadan önce pilot bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler istatistiksel bir analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir.Çalışmanın katılımcıları Ankara ilinin farklı bölgelerinde bulunan devlet okulları ve özel okullarda çalışan, 4-6 yaş anaokulu öğretmenleri arasından seçilmiştir.Araştırmanın betimsel sonuçlarına göre; anaokulunda uygulanan sınıf kurallarının kaynağının ?öğretmen ve öğrenciler? olduğu tespit edilmiştir. Sınıf kurallarının özelliklerine ilişkin sonuçlara göre ise anaokulu öğretmenlerinin olumlu ifade edilen ve en fazla ?arkadaşlarına zarar vermeme? ile ilgili kurallar belirlemeye önem verdikleri belirlenmiştir. Anaokulu öğretmenleri sınıf kurallarını belirlemede herhangi bir güçlükle karşılaşmadıklarını ancak kuralları uygularken en fazla ailelerden kaynaklanan güçlüklerle karşılaştıklarını ifade etmişlerdir. Son olarak; gerçekleştirilen MANOVA analizi sonuçlarına göre tecrübeli ve tecrübesiz öğretmenler arasında sınıf kuralları uygulamaları açısından fark bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the source and characteristics of the classroom rules adopted by kindergarten teachers and to identify the difficulties confronted in the process of establishing and implementing classroom rules. In addition to this; in the current study, the possible effects of teaching experience on the practices of kindergarten teachers regarding classroom rules were also examined.The data of this study were collected through the survey developed by Günay (2005). The instrument was adapted by the researcher in order to use it with kindergarten teachers. Reliability and validity checks of the adapted scale were conducted and a pilot study was constructed before using the instrument in the actual study. The data collected in the study were analyzed through the use of a statistical analysis program.The participants of the current study consisted of 231 in-service kindergarten teachers working in both public and private schools in Ankara with children between the ages of 4 to 6.Descriptive results of the present study illustrated that the main source of the classroom rules implemented in kindergarten indicated both ?teachers and students?. In relation to the characteristics of the classroom rules; it was found that kindergarten teachers mainly establish rules which are positively stated and which are related to ?not harming friends?. Kindergarten teachers did not report any difficulties when establishing classroom rules but rather they reported some difficulties that result from the families when implementing classroom rules. Finally; the results of the MANOVA analysis indicated that there is not a mean difference between less and more experienced teachers in relation to classroom rules practices.