Influence of microwave irradiation and ionic liquids on multi component reactions
Mikrodalga ışınımının ve iyonik sıvıların çok bileşenli reaksiyonlara etkisi
- Tez No: 965739
- Danışmanlar: PROF. DR. UWE BEİFUSS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Hohenheim
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çok bileşenli reaksiyonlar, biyolojik olarak aktif heterosikllere yönelik yeni ve verimli sentetik yaklaşımların geliştirilmesinde önemli bir rol oynar. Reaksiyonların mikrodalga koşulları altında yürütülmesi ve iyonik sıvıların çözücü ve/veya katalizör olarak kullanılması, daha verimli, daha“çevre dostu”ve daha sürdürülebilir sentetik yöntemlerin geliştirilmesi için yeni fırsatlar sunar. Bu tez, mikrodalga ışınımının ve iyonik sıvıların, iyi bilinen iki üç bileşenli reaksiyon olan Groebke reaksiyonu ve Povarov reaksiyonu üzerindeki etkisine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multi component reactions occupy an important role in the development of new and efficient synthetic approaches to biological active heterocycles. Running reactions under microwave conditions and using ionic liquids as solvents and/or catalysts offers new opportunities for the development of more efficient,“greener”and more sustainable synthetic methods. The present thesis focuses on the influence of microwave irradiation and ionic liquids on the outcome of two well-known three component reactions, the Groebke reaction and the Povarov reaction.