Genç yetişkinlerde erken dönem uyum bozucu şemalar ve reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation skills in the relationship between early maladaptive schemas and rejection sensitivity in young adults
- Tez No: 965747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Diğer insanlarla sağlıklı ve yakın ilişkiler kurabilmek, gruplara ait olup diğerleri tarafından kabul görmek insanların temel gereksinimlerindendir. Fakat reddedilme duyarlılığı yüksek olan kişiler reddedilme ipuçlarına karşı daima tetikte olduklarından bu ihtiyacı karşılamak onlar için daha zor bir hale gelmektedir. Kişilerin erken dönem uyumsuz şemaları ile reddedilme duyarlılıklarının benzer yaşantılardan kaynaklanması sebebi ile erken dönem uyumsuz şemalar ile reddedilme duyarlılığı arasında bir ilişki olacağını ve duygu düzenleme becerilerinin bu ilişkiye aracılık edeceği ön görülmüştür. 18-45 yaş aralığındaki 376 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bu çalışma erken dönem uyumsuz şemalar ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünü incelemektedir. Katılımcılardan veri toplamak amacıyla demografik bilgi formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, Reddedilme Duyarlılığı Anketi ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği; verileri analiz etmek için ise bağımsız örneklem t-testleri, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), aşamalı (stepwise) çoklu regresyon ve bootstrap yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, duygu düzenleme becerileri diğeri yönelimlilik şema alanı ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide kısmi aracılık göstermekteyken yüksek standartlar ve zedelenmiş sınırlar şema alanları ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide tam aracılık göstermektedir. Sonuç olarak, duygu düzenleme becerilerinin aracılık etkisi gösterdiği bu şema alanlarındaki kişiler için duygu düzenleme becerilerinin öğrenimi klinik anlamda pek çok soruna sebep olan reddedilme duyarlılığının kontrolünde anlamlı etki sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Being able to establish healthy and close relationships with other people, belonging to groups and being accepted by others are basic needs of people. However, since people with high rejection sensitivity are always on the alert for rejection cues, it becomes more difficult for them to meet this need. Since individuals' early maladaptive schemas and rejection sensitivities stem from similar experiences, it was predicted that there would be a relationship between early maladaptive schemas and rejection sensitivity and that emotion regulation skills would mediate this relationship. This study, which was conducted with the participation of 376 people between the ages of 18-45, examines the mediating role of emotion regulation skills in the relationship between early maladaptive schemas and rejection sensitivity. Demographic information form, Young Schema Scale Short Form-3, Rejection Sensitivity Questionnaire and Emotion Regulation Skills Scale were used to collect data from the participants; independent sample t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), stepwise multiple regression and bootstrap methods were used to analyze the data. The results show that emotion regulation skills partially mediate the relationship between the schema domain of other-directedness and rejection sensitivity, while high standards and impaired boundaries fully mediate the relationship between the schema domains and rejection sensitivity. In conclusion, learning emotion regulation skills may have a significant effect on controlling rejection sensitivity, which causes many clinical problems, for individuals in these schema domains where emotion regulation skills mediate.