Genç yetişkinlerde erken dönem uyum bozucu şemalar, psikolojik dayanıklık ve kişiler arası ilişki tarz arasındaki ilişki
Examining the relationship between early adjustment decad dec schemes, psychological resilience and interpersonal relationships in young adults
- Tez No: 705768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, erken dönem uyum bozucu şemalar, psikolojik dayanıklık ve kişilerarası ilişki tarz arasındaki ilişki ve etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 18-35 yaş arası çeşitli şehirlerde yaşayan toplamda 322 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgilerine erişmek için 'Kişisel Bilgi Formu', erken dönem uyumsuz şemalarının ölçülebilmesi için 'Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3)', psikolojik dayanıklık düzeyinin ölçülmesi için 'Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği', kişilerarası ilişki tarzlarını ölçebilmek için 'Kişilerarası Tarz Ölçeği (KTÖ)' kullanılmıştır. Çalışmanın analiz kısmında Pearson Korelasyon Katsayısı, t testi, tek yönlü ANOVA yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, erken dönem uyum bozucu şemalar ile psikolojik dayanıklık arasındaki ilişkiye bakıldığında yetersiz özdenetim, cezalandırılma ve onay arayıcılık şemaları ile pozitif bir ilişki bulunurken diğer şemalar ile negatif bir ilişki bulgulanmıştır. Kişilerarası ilişki tarz ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkiye bakıldığında yetersiz özdenetim, cezalandırılma ve onay arayıcılık şemaları besleyici ilişki tarz alt boyutu ile pozitif bir ilişki bulunurken diğer şemaların her iki alt boyut ile negatif ilişkide olduğu bulgulanmıştır. Ek olarak, cinsiyet değişkenine göre bakıldığında Psikolojik dayanıklık düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Besleyici ilişki tarz alt boyutuna bakıldığında kadınların erkeklere göre zehirleyici ilişki tarz alt boyutunda ise erkeklerin kadınlara göre daha yüksek puan aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship and effects of early deconstructive schemes, psychological resilience and interpersonal relationship styles. The sample of the study consists of a total of 322 people living in various cities aged 18-35 dec. As a data collection tool in the research access to personal information the personal information form', early maladaptive schemas on the measurement of 'young schema questionnaire-Short Form 3 (ysq-SF3)', for the measurement of the level of psychological endurance 'resilience scale for adults' interpersonal relationship styles measure 'Interpersonal Style Scale (KTO)' was used. In the analysis part of the study, Pearson Correlation Coefficient, t-test, one-way ANOVA methods were used. As a result of the analysis of the data, when looking at the relationship between early deconstructive schemes and psychological resilience, a positive relationship was found with inadequate self-control, punishment and approval seeking schemes, while a negative relationship was found with other schemes. When looking at the relationship between interpersonal schemas and early disruptive style of harmony, and insufficient self-control, punishment and relationship groups for approval schemes feeder sub-genre has a positive relationship with size, while the other schemes in each of two sub-dimensions were negative relationship should be. In October, there was no significant difference between the psychological resilience levels when deciphered according to the gender variable. When looking at the nutritional relationship style sub-dimension, it was seen that women scored higher in the toxic relationship style sub-dimension than men, and men scored higher than women.