Tarım makinaları imalatında 'kalite' kavramı ve sektörün ISO 9000 koşullarına uyumu üzerinde iki örnek firmada durum tesbiti ve iyileştirme olanakları
Concept of 'quality' in manufacturing of agricultural machinery and current conditions of two sample firms for adaptation on ISO-9000 standarts and possibilities of improvement
  1. Tez No: 96575
  2. Yazar: EBRU KEPSUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET TARIM MAKİNALARI İMALATINDA“KALİTE”KAVRAMI VE SEKTÖRÜN ISO-9000 KOŞULLARINA UYUMU ÜZERİNDE İKİ ÖRNEK FİRMADA DURUM TESBİTİ VE İYİLEŞTİRME OLANAKLARI KEPSUTLU, EBRU Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinalan Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ediz ULUSOY Şubat 2000, 58 Sayfa Bu tezde Tanın Makinalan İmalat Sektöründe kalite kavramı incelenmeden önce, kalite ve kalitenin gelişim süreci üzerinde durulmuş, daha sonra kalite maliyetleri incelenmiştir. ISO-9000 kalite sistem standardı unsurlan örneklerle açıklanmış ve hazırlanan bir soru listesi (check-list) ile iki örnek firma yapısının standart şartlarına yaklaşımı ortaya konmuştur. Örnek firmalar için kalite sisteminin kurulmasına yönelik öneriler mantıksal bir sırayla açıklanarak, belgelendirme süreci faaliyetleri belirtilmiştir. Anahtar sözcükler : ISO-9000, soru listesi (check-list), belgelendirme süreci
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT CONCEPT OF“QUALITY”IN MANUFACTURING OF AGRICULTURAL MACHINERY AND CURRENT CONDITONS OF TWO SAMPLE FIRMS FOR ADAPTATION ON ISO-9000 STANDARDS AND POSSD3DLITD2S OF IMPROVEMENT KEPSUTLU, Ebru MSc in Department of Agricultural Machinery Supervisor : ProflDr. Ediz ULUSOY February 2000, 58 Pages Before examining the concept of the“quality”in manufecturing of agricultural machinery in the sector, period of quality and the developments of quality were studied, then the cost of quality was examined. ISO-9000 quality system standarts were explained with given examples and the acceptance of standards of two sample firms was obtained with a questionary (check üst). The recommendations regarding preparing the quality system were explained step by step and procedures for certification were underlined. Keywords : ISO-9000, questionary (check-list),certification