Sağlık kurumlarında satın alma sürecinde yaşanan sorunların tespiti ve bir satın alma model önerisi
Determination of the problems experienced in the purchasing process in health institutions and a purchasing model proposal
  1. Tez No: 965751
  2. Yazar: HAKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ ERKAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'de kamu satın almalarının hukuki boyutu 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda düzenlenmiştir. Bu kanun Türkiye'nin Avrupa Birliği uyum sürecine uygun olarak hazırlanmıştır. Bu doğrultuda, Kamu İhale Kanunu düzenlenirken Avrupa Birliği ülkelerinin kullandıkları yöntemler incelenmiş olup pazarlık usulü, belli istekliler arasında ihale usulü ve açık ihale usulü olmak üzere üç usul ihale yöntemi olarak seçilmiştir. Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren birçok yenilik ile çağdaş uygulamalar getirmesine rağmen kanun üzerinde 19 yıl içerisinde 192 kez değişiklik yapılmış, ancak uygulamada problemlerle karşılaşılmaktadır. Ankara ilindeki sağlık kurumlarında satın alma sürecinde karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve bir satın alma modeli önerilmesi ile ilgili olan bu araştırmada; sağlık kuruluşu yöneticileri, alanında uzman kişiler ve firma yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla nitel görüşmeler yapımıştır. Araştırmada mülakat tekniği seçilmiş ve yarı yapılandırılmış görüşme formu formatında 17 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yönetcilerin görüşlerine ilişkin analiz ''MAXQDA 24'' paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler analiz edildikten sonra temalar 5 başlık altında toplanmıştır. Çalışmaya ait ilk tema 'Mevzuat' tır. İkinci tema 'Sürecin Uzunluğu'dur. Üçüncü tema ise 'Denetim Mekanizmasının Yetersizliği'dir. Dördüncü tema 'İşyükü', beşinci tema ise 'Mali Yük' tür. İlk bölümde katılımcıların demografik bilgileri yer alırken, ikinci bölümde görüşme sonuçları ve yorumlamaları aktarılmıştır. Çalışma kapsamında belirlenen son tema ise“Çözüm Önerileri”başlığıdır. Katılımcıların satın alma sürecinde yaşanan sorunlara çözüm önerilerine yönelik ifadelerinden yola çıkarak ''Mevzuat Sisteminde Değişiklik'', Dijital Sisteme Geçiş'' ve ''Personel Eğitimi'' alt temaları bulunmuştur. Bulgular incelendiğinde kamu sağlık kurum ve kuruluşları için ayrı özerk yapıda bir kamu ihale kurumu kurulması, Türkiye'de 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında ikincil düzenlemeler yapılarak kamu sağlık sektörüne özel alım yöntemleri geliştirilmesi, ilan sürelerinin kısaltılması, elektronik ihale uygulamasının zorunlu olması, muğlak ifadelerin düzeltilmesi, doğrudan temin ve pazarlık usulüne ilan zorunluluğu getirilmesi, sağlık market uygumasına son verilerek sağlık kamu ihale kurumu kapsamında e satış portalı kurulması, DAS Sisteminin kullanılması, satın alma müdürlükleri kurulması, yeşil satın alma uygulamalarının kullanılması, en düşük fiyat teklifi belirlenirken fiyat-kalite yönteminin kullanılması,finansal değişiklikler yapılması önerilmektedir. Araştırma sonucunda geliştirilen satın alma modeli ile ülke genelinde tüm kamu sağlık kurum ve kuruluşlarının satın alma uygulamalarını söz konusu model çerçevesinde gerçekleştirebileceği düşünülmektedir. Türkiye 'de sağlık bilimleri bölümlerinde satın alma kanunu dersleri verilmesinin faydalı olacağı ve sağlık sektöründe satın alma konusunda çalışmaların yapılmasının literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The legal dimension of public procurement in Türkiye is regulated in the Public Procurement Law numbered 4734. This law has been prepared in accordance with Turkey's European Union harmonization process. In this direction, the methods used by the European Union countries while preparing the Public Procurement Law were examined and three methods were chosen as the method of tender, namely the bargaining procedure, the tender procedure between certain bidders and the open tender procedure. Despite the fact that the law has brought many innovations and modern applications since its enactment, problems are encountered in the application, which has been amended 192 times in 19 years. This research, which is related to the determination of the problems encountered in the purchasing process in Ankara Health Institutions and the proposal of a purchasing model, has been conducted with qualitative interviews with health institution managers, experts in the field and company managers through a semi-structured interview form. In this research, the interview technique has been selected and interviews have been conducted with 17 participants in the semi-structured interview form format. The analysis of the managers' views was carried out with the ''MAXQDA 24'' package program. After the data obtained from the participants were analyzed, the themes were collected under 5 headings. The first theme of the study is ''Legislation''. The second theme is ''Length of the Process''. The third theme is ''Inadequacy of Control Mechanism''. The fourth theme is ''Workload'', and the fifth theme is ''Financial Burden''. While the demographic information of the participants is included in the first section, the interview results and interpretations are conveyed in the second section. The last theme determined within the scope of the study is the title of ''solution suggestions''. Based on the participants' statements regarding solutions to problems experienced during the purchasing process, the subthemes of“Change in the Legislation System”,“Transition to Digital System”and“Personnel Training”were found. The findings suggest establishing a separate, autonomous public procurement agency for public healthcare institutions and organizations. Secondary regulations under Public Procurement Law No. 4734 in Turkey should be implemented to develop specialized procurement methods for the public healthcare sector. They also recommend shortening announcement periods. They also mandate electronic procurement. They also correct vague wording. They also recommend introducing a mandatory announcement requirement for direct procurement and bargaining. They recommend ending the health market and establishing an e-sales portal within the health public procurement agency. They also recommend implementing the DAS system. They also recommend establishing purchasing directorates. They also recommend implementing green purchasing practices. They also recommend using the price-quality method when determining the lowest bid price. The purchasing model developed as a result of the research will enable all public healthcare institutions and organizations nationwide to implement purchasing practices within this framework. It is believed that offering courses on purchasing law in health sciences departments in Turkey would be beneficial, and that conducting research on purchasing in the healthcare sector would contribute to the literature.