Design and optimization of a nanoparticle based magnetic hyperthermia device
Nanoparçacık temelli manyetik hipertermi cihazlarının tasarım ve optimizasyonu
  1. Tez No: 965767
  2. Yazar: SERHAT ILGAZ YÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALPAY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Onkoloji, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Sağlıklı hücrelere kıyasla, kanser hücrelerinin yüksek sıcaklıklara olan dayanımı daha düşüktür. Söz konusu sıcaklıklar, manyetik nanoparçacık temelli olan manyetik hipertermi yöntemiyle sıcaklığın 41−45 ◦C aralığına yükseltilmesiyle elde edilebilir. Manyetik nanoparçacık temelli olan manyetik hipertermi'de enerji, uygulanan alternatif manyetik alan ile manyetik nanoparçacıkların manyetizasyonu arasında transfer edilir. Buna bağlı olarak, alternatif manyetik alan üreten cihazlar, radyo frekans kuvvetlendiriciler tarafından sürülen özel bobinlere uygun bir biçimde tasarlanır. Bu çalışmada, yeni analitik bobin performans kriterleri geliştirilmiş ve farklı bobin geometrilerinin performansını değerlendirmek amacıyla sayısal analiz yöntemleri kullanılarak söz konusu kriterler uygulanmıştır. Daha sonra, en iyi performans gösteren üç bobin geometrisi üretilmiş ve fiziksel performans ölçümlerinde kullanılmak üzere yenilikçi bir taşıyıcı ızgara sistemi kullanılarak deneyler gerçekleştirilmiş ve yeni tanımlanan kriterler doğrulanmıştır. Ekonomik açıdan uygun bir radyo frekans amplifikatörü tasarlanmış ve üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compared to their healthy counterparts, cancer cells are affected more adversely by higher temperatures which can be achieved with magnetic nanoparticle magnetic hyperthermia (MNP–MH) by elevating the temperature to 41 − 45 o C range. In MNP–MH the energy is transferred between an applied alternating magnetic field (AMF) and MNPs' magnetization. Accordingly, devices producing AMFs are designed around dedicated coils driven by RF amplifiers. Herein, new analytical coil performance criteria were conceived and used in assessing the performance of different coil geometries that were numerically simulated. Subsequently, three best performing geometries were physically implemented and experiments were realized using a novel placeholder grid for physical performance measurements and validating newly defined criteria. An economically viable RF amplifier was designed and built.