Sağlıklı bireylerde kendilik ve intihar düşüncesi
The relationship between self psychology and suicidal ideation
- Tez No: 965784
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Heinz Kohut tarafından ortaya atılan Kendilik Psikolojisi kuramı; bireylerin, başkalarıyla etkileşimlerini içeren ve sağlıklı bir kendilik yapısı geliştirmelerine yardımcı olan kendilik nesnesi deneyimlerine yönelik doğuştan gelen ihtiyaçları olduğunu savunmuştur. Araştırmalar; kendilik nesnesi ihtiyaçlarının erken gelişim dönemi ve yetişkinlikte sağlıklı bir şekilde karşılanmadığı durumların, bireylerde intihar düşüncesi ve intihar davranışı için risk faktörü oluşturan bir kendilik yapısı geliştirdiklerini ortaya koymuştur. Uluslararası toplumda ölüm nedenleri arasında üst sıralarda olan ve ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam eden intiharın önlenmesi amacıyla kişilerin intihar düşüncesi geliştirmesine sebep olan olguları saptamak oldukça önemlidir. Sağlıklı bireylerde intihar düşüncesi üzerine yapılan çalışmaların az olması ve kendilik nesnesi deneyimlerinin intihar düşüncesiyle potansiyel ilişkisi göz önüne alınarak; araştırma sağlıklı bireylerde bu iki değişkenin arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmanın hipotezi; sağlıklı kendilik nesnesi deneyimleriyle intihar düşüncesi arasında negatif yönlü bir ilişki olduğunu öne sürmüştür. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, İntihar Olasılığı Ölçeği ve Kendilik Psikolojisi Envanteri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Self Psychology theory proposed by Heinz Kohut argued that individuals have innate needs for self-object experiences that include interactions with others and help them develop a healthy self. Research showed that when self-object needs are not met in a healthy way during early development and adulthood, individuals develop a self-construct that creates a risk factor for suicidal ideation and suicidal behavior. In order to prevent suicide, which ranks high among the causes of death in the international community and continues to be a serious public health problem, it is very important to identify the facts that cause individuals to develop suicidal ideation. Considering the scarcity of studies on suicidal ideation in healthy individuals and the potential relationship between self-object experiences and suicidal ideation, this study aimed to examine the relationship between these two variables in healthy individuals. The hypothesis of the study suggested that there is a negative relationship between healthy self-object experiences and suicidal ideation. Participants were administered the Sociodemographic Data Form, Suicide Probability Scale and Self Psychology Inventory.