Kendilenmiş domuz ayrığı (dactylis spp.) genotiplerinin bitkisel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of vegetative characteristics of cocksfoot (dactylis spp.) genotypes
- Tez No: 965806
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında, Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK koordinatörlüğünde yürütülmektedir. Çalışma, TÜBİTAK tarafından desteklenen ve 113O919 numaralı proje kapsamında sürdürülen uzun süreli bir araştırmanın parçasıdır. Proje kapsamında, Türkiye'nin farklı ekolojik bölgelerinden toplanan yaklaşık 3000 farklı domuz ayrığı (Dactylis spp.) genotipi morfolojik olarak değerlendirilmiş; bu genotipler arasından ön elemeye tabi tutularak seçilen 30 farklı genotip bu çalışmanın materyalini oluşturmuştur. Araştırma, çok yıllık bir buğdaygil türü olan domuz ayrığı bitkisinin özellikle morfolojik ve bazı tarımsal özellikleri bakımından karakterize edilmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın arazi denemeleri 2020–2021 yıllarında yürütülmüş olup, bitkiler 2019 sonbaharında araziye şaşırtılmıştır. Çok yıllık bitkilerde ilk yıl genellikle kök ve taç gelişimi ön planda olduğu için, morfolojik ve tarımsal gözlemler ikinci yıl itibariyle yapılmıştır. Bu nedenle, analizler bitkilerin ikinci gelişim dönemine ait veriler esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada doğadan toplanan domuz ayrığı genotiplerinin, özellikle çim alanlarında kullanılabilirlikleri, yem bitkisi potansiyelleri ve çayır-mera ıslahı açısından uygunlukları değerlendirilmiştir. Bu kapsamda genotiplerin çim kalitesi, mevsimsel renk değişimi, yaprak dokusu, yoğunluk, salkım oluşturma eğilimi, sonbaharda büyüme şekli gibi niteliksel (1–9 skala aralığında derecelendirilen) özellikleri ile; bitki boyu (cm), yaprak eni (mm), yaprak boyu (cm), ilkbaharda yeniden büyüme zamanı (1–9 skala), salkım boyu (cm), son boğum uzunluğu (cm), bitki başına tohum verimi (g) ve 1000 tohum ağırlığı (g) gibi kantitatif özellikleri ölçülmüş ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research Selcuk University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK was established in the field of research. Research; Within the scope of the TÜBİTAK project numbered 113O919, the morphological characteristics of the different regions of the plant were collected and their morphological characteristics were determined. 30 executive morphological parts within approximately 2000 different hog stock genotypes were established for output. The studies started in 2014 and it is still an ongoing formation. In 2020-2021, the characteristics of the data surprised to the field will be determined. Because in perennial grasses, the first year data is not taken from the effects of the development of the plants. In the study, the characteristics of some regions will be determined for the use of Orchard Grass (Dactylis L.) genotypes collected from nature in the breeding of green grass fields, forage crops and meadow pasture. Observations and measurements were made studies, grass quality (1-9 scale), change of color by season (1-9 scale), leaf texture (1-9 scale), density (1-9 scale), cluster tendency (1-9 scale), growing type in autumn (1-9 scale), plant height (cm), length of leaf (cm), width of leaf (mm), Re-growth time in the spring (1-9 scale), Cluster Length (cm), Last internode Length (cm), Seed yield per plant (g / plant), 1000 Seed Weight (g), features's have been acquire datas.