Bazı korunga hatlarının mikrosatellit (SSR) belirteçleri ile genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of some sainfoin lines by microsatellite (SSR) markers
  1. Tez No: 619105
  2. Yazar: TUĞBA SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE BANU BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitkisel Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Onobrychis viciifolia Scop. (korunga) farklı ekolojik bölgelere uyum sağlamış, ülkemizde özellikle Orta ve Doğu Anadolu'da tarımı yapılan çok yıllık baklagil türüdür. Korunga zengin protein içeriği, kıraç ve kireçli topraklarda kolaylıkla yetişme, abiyotik stres koşullarına karşı dayanıklılık gibi önemli özelliklere sahip bir yem bitkisidir. Bu tez çalışmasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Tarla Bitkileri deneme alanından örneklenen 83 korunga hattı 10 SSR primeri (OVK036, OVK046, OVK094, OVK101, OVK125, OVK161, OVK174, OVM033, OVM061 ve OVM125) kullanılarak karakterize edilmiştir. Çalışmada kullanılan SSR lokuslarının tamamı polimorfik olarak saptanmıştır. Analiz edilen 83 örnekte 10 SSR lokusu için toplam 92 allel saptanmıştır. Ortalama gözlenen allel sayısı 9,2 olarak hesaplanmıştır. Genetik çeşitlilik parametrelerinden, Shannon Sabiti (I=0,375), Nei'nin tarafsız genetik çeşitlilik değeri (uh=0,243) ve ortalama polimorfik bilgi içeriği (PIC=0,240) olarak hesaplanmıştır. Genetik mesafe değerleri kullanılarak UPGMA kümelendirme yöntemi ile dendrogram oluşturulmuş ve çalışılan korunga aksesyonlarının 2 ana kümeye ayrıldığı gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, çalışılan korunga hatlarının genetik yapıları hakkında önemli bilgiler sağlamıştır. Korungada yapılan bu tez çalışılmasından elde edilen genetik veriler korunga ıslah çalışmalarına ve geliştirilecek yeni çeşitlerin tarıma kazandırılmasına katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Onobrychis viciifolia Scop. (sainfoin) has been adapted to different ecological regions and cultivated especially in Central and Eastern Anatolia. Sainfoin is a forage plant with important properties such as rich protein content, easy growing in arid and calcareous soils, and also resistant to different abiotic stress conditions. In this thesis, characterization of 83 sainfoin lines was performed by using 10 SSR primers (OVK036, OVK046, OVK094, OVK101, OVK125, OVK161, OVK174, OVM033, OVM061, and OVM125). All SSR loci used in our study were found to be polymorphic. A total of 92 alleles were detected for 10 SSR loci. The mean observed number of alleles was calculated as 9.2. Among the genetic diversity parameters, Shannon Index (I=0.375), unbiased genetic diversity value (uh=0.243) and mean polymorphic information content (PIC=0.240) were calculated. Dendrograms were built by UPGMA clustering method using genetic distance values and it was observed that the studied sainfoin lines were divided into two main clusters. The results obtained from our study provide significant information about the genetic structures of the studied sainfoin lines. Genetic data obtained from our study will contribute to sainfoin breeding studies and gain new varieties to agriculture.