Gestasyonel diyabetli gebelerin beslenme alışkanlıklarının saptanması ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Assessment of dietary habits and evaluation of quality of life in pregnant women with gestational diabetes
  1. Tez No: 965840
  2. Yazar: MERVE BAYDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ALTUNCEVAHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, gestasyonel diyabetli gebelerde tıbbi beslenme tedavisi ile insülin uygulamasının beslenme durumu ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırarak değerlendirmektir. Bu çalışma, 1 Eylül 2024 - 1 Aralık 2024 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran ve 24. gebelik haftasında OGTT yaptıran, 150'si yalnızca Tıbbi Beslenme Tedavisi (TBT) alan ve 150'si hem TBT hem de insülin tedavisi uygulanan toplam 300 gebe üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan gebelere; gebelerin 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları alınmış ve katılımcılara 26 sorudan oluşan besin tüketim kayıtları, 26 sorudan oluşan sosyo-demografik özellikler anketi ve 9 maddelik Gebelikte Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, üniversite mezunu olma oranı yalnızca tıbbi beslenme tedavisi (TBT) alan gebelerde %51,3'e ulaşırken, TBT'ye ek olarak insülin kullanan grupta bu oran %40,7'de kalmıştır. Ek bir kronik hastalık bulundurma durumu kombine tedavi grubunda bütün katılımcıları kapsayacak biçimde %100'e yükselmiş, TBT grubunda ise saptanmamıştır. Birinci derece obezite sıklığı kombine tedavi grubunda %37,3, TBT grubunda %29,3 olarak kaydedilmiştir; buna karşılık pre-obezite prevalansı yalnızca TBT uygulananlarda %40,7'ye çıkmış, kombine tedavi grubunda %26,7'de kalmıştır. Her iki grubun ortalama günlük su tüketimi sırasıyla 2,20 ± 0,85 L ve 2,12 ± 0,77 L olup önerilen düzeyin altında kalmıştır;“hiç”fiziksel aktivite beyan edenlerin oranı da kombine tedavi grubunda %56,7, TBT grubunda %54,0 olarak belirlenmiştir. Gebelikte Yaşam Kalitesi Ölçeği puanı TBT + insülin grubunda 25,89 ± 6,60 iken yalnızca TBT grubunda 22,99 ± 6,72 bulunmuş, böylece kombine tedavi alanların yaşam kalitesi görece daha düşük kalmıştır. RDA karşılama analizinde folik asit alımının her iki grupta da yetersiz kaldığı (TBT + insülin %67,8; TBT %56,8) saptanmıştır; bununla birlikte E vitamini (%184'e karşı %131), magnezyum (%148'e karşı %112) ve demir (%105'e karşı %78) başta olmak üzere pek çok makro ve mikro besin öğesinin karşılanma oranı kombine tedavi grubunda daha yüksek gerçekleşmiş, ancak bu besin avantajı, artan enerji alımı (2704 ± 979 kcal) ve ilave metabolik yük nedeniyle yaşam kalitesindeki düşüşü telafi edememiştir. Bu kapsamda gestasyonel Diyabeti olan gebelerde komplikasyonları önlemek için beslenme eğitimi ve yaşam tarzı değişikliği hakkında eğitim verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare and evaluate the effects of medical nutrition therapy and insulin administration on nutritional status and quality of life in pregnant women with gestational diabetes. This study was conducted with 300 pregnant women who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of a state hospital between September 1, 2024 and December 1, 2024 and had an OGTT during their 24th week of pregnancy, 150 of whom received only Medical Nutrition Therapy (MNT) and 150 of whom received both MNT and insulin therapy. 24-hour retrospective food consumption records were taken from the pregnant women participating in the study, and the participants were administered a 26-question food consumption record, a 26-question socio-demographic characteristics questionnaire, and a 9-item Quality of Life in Pregnancy Scale (PREG-QOL) As a result of the study, the rate of university graduation reached 51.3% in pregnant women who received only medical nutrition therapy (MNT), while this rate remained at 40.7% in the group using insulin in addition to MNT. The presence of an additional chronic disease increased to 100% in the combined treatment group, covering all participants, while it was not detected in the TBT group. The frequency of first-degree obesity was recorded as 37.3% in the combined treatment group and 29.3% in the TBT group; on the other hand, the prevalence of pre-obesity increased to 40.7% in those who received only TBT and remained at 26.7% in the combined treatment group. The average daily water consumption of both groups was 2.20 ± 0.85 L and 2.12 ± 0.77 L, respectively, which was below the recommended level; the rate of those who declared“no”physical activity was determined as 56.7% in the combined treatment group and 54.0% in the TBT group. The Pregnancy Quality of Life Scale score was 25.89 ± 6.60 in the TBT + insulin group and 22.99 ± 6.72 in the TBT only group, thus the quality of life of those who received combined treatment remained relatively lower. In the RDA coverage analysis, folic acid intake was found to be inadequate in both groups (TBT + insulin 67.8%; TBT 56.8%); however, the coverage rate of many macro and micronutrients, especially vitamin E (184% vs. 131%), magnesium (148% vs. 112%) and iron (105% vs. 78%), was higher in the combined treatment group, but this nutritional advantage could not compensate for the decrease in quality of life due to increased energy intake (2704 ± 979 kcal) and additional metabolic load. In this context, it is recommended to provide nutrition education and lifestyle changes to prevent complications in pregnant women with gestational diabetes.