Harmonik analizde Triebel-Lizorkin-Lorentz uzayları ve integral operatörleri
Triebel-lizorkin-lorentz spaces and integral operators on harmonic anaylysis
- Tez No: 965866
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKBULUT, DR. SÜLEYMAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Harmonik analizin klasik operatörlerinin çeşitli fonksiyon uzaylarındaki sınırlılığı yoğun bir şekilde birçok matematikçi tarafından çalışılmaktadır. George G. Lorentz tarafından 1951 yılında tanımlanmış olan L(p,q) Lorentz uzayları harmonik analizin önemli konularından biridir. Lorentz uzayları harmonik analizdeki bazı iç problemlerin çözülmesinde, fizik alanında ve matematiksel kısmi türevlerin son yıllarda çözülmesinde önemli bir alan oluşturmaktadır. Ayrıca integral operatörlerinin Lorentz uzaylarında sınırlılığının incelenmesi bazı uygulama alanlarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez konusu ile son yıllarda birçok matematiksel alanlarda önemi olan harmonik analizdeki Triebel-Lizorkin-Lorentz uzaylarının özellikleri ve bu uzaylarda bazı integral operatörlerinin sınırlılıklarının incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The limitations of the classical operators of harmonic analysis in various function spaces have been studied extensively by many mathematicians.L(p,q) Lorentz spaces, which were defined by George G. Lorentz in 1951, are one of the important subjects of harmonic analysis. Lorentz spaces constitute an important field in solving some internal problems in harmonic analysis, in physics and in solving mathematical partial derivatives in recent years.In addition, examining the limitations of integral operators in Lorentz spaces has an important place in some application areas. In this thesis, it is aimed to examine the properties of Triebel-Lizorkin-Lorentz spaces in harmonic analysis, which has been important in many mathematical fields in recent years, and the limitations of some integral operators in these spaces.