Raylı ulaşımda haberleşme sistemlerinin analizi ve uygulamaları
Analysis and applications of communication systems in rail transportation
- Tez No: 965867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE ÖZLEM ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, raylı sistemlerde trenle haberleşmenin sağlanması için optik iletişim teknolojileri kullanılarak tasarım uygulamaları yapılmıştır. Çalışmanın amacı, tünelde hareket halinde bulunan trenlere sinyalizasyon odasından iletilmek istenen verinin kesintisiz olarak ulaşmasıdır. Trene veri iletiminin sağlanması için kablolu ve kablosuz optik haberleşme teknolojilerinden yararlanılmıştır. İlk uygulamada günümüz metrolarında sıklıkla kullanılan fiber optik kablo üzerinden radyo haberleşmesi uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın bu aşamasında dört adet sinyal birleştirilmiş ve fiber optik kablo aracılığıyla tünel ortamına iletilmiştir. Sinyal zayıflamasına karşın kuvvetlendirici kullanılmış ve tünele gelen sinyaller frekanslarına göre optik filtrelerle ayrıştırılmıştır. Son aşamada optik sinyal, elektrik sinyale dönüştürülmüş ve BER analizörü ile kalite faktörü değerleri analiz edilmiştir. Yapılan ikinci tasarım uygulamasında, fiber optik kablo ile tünel ortamına kadar iletilen optik sinyal OWC vericisi kullanılarak tren üzerindeki OWC alıcısına veri iletilmiştir. Trene iletilen optik veri kuvvetlendirilmiş ve yine BER analizöründe kalite faktörünün incelenmesi için elektrik sinyaline dönüştürülmüştür. Trene iletilen verinin kalite seviyesinin tren içerisinden de takip edilebilmesi için MATLAB ortamına kalite faktörü değerleri aktarılmıştır. MATLAB programında yazılan kod ile sinyalin kalitesine göre ekrana İYİ, ZAYIF ve SİNYAL YOK yazıları yazılmıştır. Yapılan çalışma ile trenin OWC vericisinden uzaklaşabileceği en uzak nokta bulunmuş ve böylece tünel içerisinde yerleştirilecek OWC vericilerinin birbirlerine olan mesafeleri için öneride bulunulmuştur. Çalışmanın son aşamasında raylı ulaşımda sinyalizasyon sistemlerinde haberleşme ağ yapısı ve tünelde yer alan anten yapıları için açıklama ve uygulamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, design applications were carried out using optical communication technologies to ensure communication with trains in railway systems. The aim of the study is to ensure uninterrupted transmission of data from the signaling room to trains moving in a tunnel. To achieve this, both wired and wireless optical communication technologies were utilized. In the first application, a radio communication system over fiber optics, which is frequently used in modern metro systems, was implemented. At this stage, four signals were combined and transmitted into the tunnel environment via fiber optics. To counteract signal attenuation, an amplifier was used, and the signals reaching the tunnel were separated based on their frequencies using optical filters. In the final stage, the optical signal was converted into an electrical signal, and the quality factor values were analyzed using a BER analyzer. In the second design application, the optical signal transmitted to the tunnel via fiber optics was relayed to the train's OWC receiver using an OWC transmitter in the OWC. The optical data received by the train was amplified and again converted into an electrical signal for quality factor analysis using the BER analyzer. To allow monitoring of the transmitted data's quality level from within the train, quality factor values were transferred to MATLAB. A MATLAB script was written to display“GOOD,”“WEAK,”or“NO SIGNAL”on the screen based on signal quality. Through this study, the farthest point a train can move away from the OWC transmitter was determined, and recommendations were made for the placement distances between OWC transmitters within the tunnel. In the final stage of the study, explanations and implementations were provided regarding the communication network structure in railway signaling systems and the antenna structures located within tunnels.