Yaşlılarda demir ve demir parametrelerinin bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of iron and iron parameters on cognitive functions in the elderly
  1. Tez No: 965874
  2. Yazar: HİLAL ŞAMANDAR AYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Anemi, yaşlı bireylerde sık görülen ve prevalansı yaşla birlikte artış gösteren bir durumdur. Bu çalışmada yaşlılarda demir ve demir parametreleri ile bilişsel fonksiyonlar arasındaki ilişkinin bilgisayar tabanlı testler (PVT, B-GRZ, K-GRZ, BT-GRZ, KT-GRZ) ile araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 2023 yılında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Geriatri Kliniğine başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 139 kişiye bilgisayar tabanlı PVT ve GRZ testleri uygulanmıştır. Hasta dosyalarından kan tahlil sonuçları ve MNA-SF, MMSE gibi test sonuçları da alınarak öncelikle serum Fe düzeyleri ile MNA-SF, MMSE ve bilgisayar tabanlı test sonuçları arasındaki korelasyona bakılmıştır. Daha sonra demir parametrelerine göre oluşturulan 3 grubun MNA-SF, MMSE ve bilgisayar tabanlı test sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anemia is a common condition in the elderly, and its prevalence increases with age. This study aimed to investigate the relationship between iron and iron parameters and cognitive functions in the elderly using computer-based tests (PVT, B-GRZ, K-GRZ, BT-GRZ, KT-GRZ). In our study, computer-based PVT and GRZ tests were administered to 139 individuals who applied to the Geriatrics Clinic of Ankara Bilkent City Hospital in 2023 and met the inclusion criteria. Blood test results and test results such as MNA-SF and MMSE were obtained from patient files, and the correlation between serum Fe levels and MNA-SF, MMSE, and computer-based test results was examined. Then, the MNA-SF, MMSE, and computer-based test results of three groups formed according to iron parameters were compared.