Amatör olarak sporla uğraşan bireysel ve takım sporcularının depremden sonra motivasyon ve stres durumlarının incelenmesi (Hatay yöresi)
Investigation of motivation and stress status of individual and team athletes engaged in amateur sports after the earthquake (Hatay region)
- Tez No: 965908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmada depremden etkilenen amatör olarak sporla uğraşan bireysel ve takım sporcularının depremden sonra motivasyon ve stres durumlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, spor branşı, kaç yıldır spor yaptığı gibi değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında değişkenler arası ilişkinin ortaya konulması ve katılımcıların depremden sonra motivasyon ve stres durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde Hatay İli'nde depremi yaşamış ortaöğretim, ön lisans, lisans eğitimini tamamlamış bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise dağıtılan anketlere sağlıklı şekilde geri dönüş yapan depremi yaşayan bireysel ve takım sporlarında mücadele eden 297 amatör sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Stresle Başa Çıkma Tutumları Envanteri“, ”Spora Özgü Başarı Motivasyon Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analiz sürecinde IBM SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Ortalama, standart sapma, frekans/yüzde, normal dağılım testi, Kolmogorov-Smirnov test, gibi tanımlayıcı istatistikler yapıldıktan sonra bağımsız değişkenlerin normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Bu nedenle araştırmanın hipotezlerini test etmek için ikili karşılaştırmalarda t-testi, çoklu karşılaştırmalarda varyans analizi testi ve korelasyon testi yapılmıştır. Bulgular, cinsiyet, eğitim ve spor türü açısından motivasyonda anlamlı farklılık olmadığını, stresle başa çıkma tutumunda ise bazı alt boyutlarda cinsiyet ve spor türüne bağlı farklılıkların gözlendiğini göstermektedir. Spor deneyimi arttıkça bazı motivasyon alt boyutları yükselmiş, yaşın ise motivasyon ve stresle başa çıkma üzerinde anlamlı etkisi bulunmamıştır. Ayrıca, spora özgü başarı motivasyonu ile stresle başa çıkma arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Genel olarak, depremi yaşamış amatör sporcuların motivasyon ve stresle başa çıkma tutumlarının bazı demografik değişkenlerden etkilendiği, deneyim ve spor türünün belirli boyutlarda önemli rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the motivation and stress levels of individual and team athletes involved in amateur sports after the earthquake, based on variables such as gender, age, educational status, sports branch, and years of experience in sports. Furthermore, it aimed to reveal the relationship between variables and to examine the motivation and stress levels of the participants after the earthquake. The research population consisted of individuals with secondary, associate, and undergraduate degrees who experienced the earthquake in Hatay Province on February 6, 2023. The study sample consisted of 297 amateur athletes competing in individual and team sports who successfully responded to the distributed surveys. In the study,“Personal Information Form”,“Inventory of Attitudes to Coping with Stress”, and“Sport-Specific Achievement Motivation Scale”were used as data collection tools. IBM SPSS 22.0 package program was used in the analysis process of the research data. After performing descriptive statistics such as mean, standard deviation, frequency/percentage, normal distribution test, and Kolmogorov-Smirnov test, it was determined that the independent variables did not show a normal distribution. Therefore, t-test was used in pairwise comparisons, analysis of variance test and correlation test were used in multiple comparisons to test the research hypotheses. The findings show that there were no significant differences in motivation in terms of gender, education and type of sport, while differences were observed in some sub-dimensions of attitudes to coping with stress depending on gender and type of sport. Some motivation sub-dimensions increased with increasing sports experience, while age did not have a significant effect on motivation and coping with stress. In addition, a low-level positive relationship was found between sport-specific achievement motivation and coping with stress. In general, the motivation and attitudes of amateur athletes who experienced the earthquake were affected by some demographic variables. It was concluded that experience and type of sport played an important role in certain dimensions.