0-6 yaş çocukların ebeveynlerine uygulanan ilk yardım programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the first aid program applied to parents of 0-6 year old children
  1. Tez No: 965907
  2. Yazar: SEMRA SÖNGÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çocukların bakımından çoğunlukla sorumlu olan ebeveynlerin, yeterli ilk yardım bilgisine, uygulama becerisine ve öz yeterlik düzeyine sahip olmaları; kaza/yaralanma durumlarında komplikasyonların önlenmesi ve yaşam kurtarıcı müdahalelerin uygulanması açısından oldukça önemlidir. Bu doğrultuda, 0–6 yaş çocukların ebeveynlerine yönelik hazırlanan ilk yardım eğitim programının etkinliğinin değerlendirildiği bu araştırmada, ebeveynlerin ilk yardım bilgi düzeylerinin, uygulama becerilerinin ve öz yeterlik düzeylerinin artırılması amaçlanmıştır. Araştırma, bekleme listeli randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütülmüş ve eğitim programı Şubat-Mart 2025 tarihleri arasında uygulanmıştır. Çalışmanın örneklemini, dahil etme kriterlerini karşılayan 74 ebeveyn (girişim grubu:37, kontrol grubu:37) oluşturmuştur. Girişim grubundaki ebeveynlere, altı oturumdan oluşan ilk yardım eğitim programı uygulanmıştır. Program, günde iki oturum olacak şekilde üç günde uygulanmıştır. Her bir oturum 60-90 dakika sürmüştür Oturumlar arasında 30 dakika ara verilmiştir.Programın etkinliği;“İlk Yardım Bilgi Değerlendirme Formu”,“İlk Yardım Uygulama Becerisi Değerlendirme Formu”ve“İlk Yardım Öz-Yeterlik Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Araştırma verileri Ki-Kare Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U Testi ile analiz edilmiştir. Programdan sonra, girişim grubunda yer alan ebeveynlerin ilk yardım bilgi düzeyleri, uygulama becerileri ve öz yeterlik puanları, bekleme listesindeki ebeveynlere göre anlamlı düzeyde artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It is crucial for parents, who are largely responsible for the care of children to possess adequate first aid skills, knowledge, and self-efficacy to prevent complications in the event of accidents/injuries and to implement life-saving interventions. Accordingly, this study evaluated the effectiveness of a first aid training program designed for parents of children aged 0–6, aiming to increase parents' first aid skills, knowledge, and self-efficacy. The study was conducted as a randomized controlled experimental trial with a waiting list, and the training program was implemented between February and March 2025. The study sample consisted of 74 parents who met the inclusion criteria (intervention group: 37, control group: 37) . Parents in the intervention group received a six-session first aid training program. The program was implemented over three days, with two sessions per day. Each session lasted 60-90 minutes, with a 30-minute break between sessions. The effectiveness of the program was evaluated using the“First Aid Knowledge Assessment Form,”the“First Aid Skills Assessment Form,”and the“First Aid Self-Efficacy Scale.”The data were analyzed using the Chi-Square Test, Wilcoxon Signed Rank Test, and Mann-Whitney U Test. Following the program, the first aid skills, knowledge levels, and self-efficacy scores of the parents in the intervention group increased significantly compared to the parents on the wait-list.