İmamiyye Şiâ'sında Cerh-Ta'dîl ve bir cerh sebebi olarak sünnîlik
Jarh wat-Ta'deel in the Shi?a and Sunnism as a reason for jarh
- Tez No: 965918
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Ünügür, Peyman, Şiâ'da Cerh-Ta'dil ve Bir Cerh Sebebi Olarak Sünnîlik, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, 200 s.İmamlarından gelen rivayetleri, Peygamberden gelen rivayetlerle aynı kategoride değerlendiren Şia'da, hadislerin ortaya çıkış süreci bu durumla alakalı olarak on ikinci imamın gaybet-i kubrası ile son bulmuştur. Dolayısıyla Şia'nın hadis tedvini Ehl-i Sünnet'e nazaran geç bir tarihte tamamlanmıştır. Geç tedvinden hadis usulü de nasibini almış, Şia'da usule yönelik eserlerin telifi oldukça geç bir tarihte gerçekleşmiştir.Şia'da hadis metodolojisinin teşekkülünde yaşanan bu gecikme, bu alandaki sistemleşmesini daha erken bir tarihte tamamlamış olan Ehl-i Sünnet'in hadis metodolojisini kendisi için bir prototip haline getirmiştir. Mezheplere ait metodolojilerde kullanılan terimlerin büyük ölçüde birbiriyle örtüşüyor olması bu durumun en açık göstergesidir. Bu etkileşimin doğurduğu bir takım sonuçlar da söz konusudur. Bize göre önemli sonuçlardan biri, Ehl-i Sünnet'te diğer mezhepleri ötekileştirmenin bir aracı haline gelen bid'at olgusunun, Şia'nın başta Ehl-i Sünnet olmak üzere diğer mezheplere karşı söz konusu olan olumsuz tavrına katkıda bulunmuş olmasıdır. Bu kanaate ulaşmamızın en önemli sebebi, ilk dönem Şii rical eserlerindeki farklı mezhep mensubu ravilere karşı takınılan tavrın, ikinci dönem rical eserlerinde büyük değişikliğe uğramış olmasıdır.Çalışmamızda ayrıntılı olarak incelediğimiz üzere, ilk dönem eserlerde farklı mezhebe mensup olduğu belirtilen ravi sayısı oldukça az olup, bunlar hakkında belirgin bir cerh uygulamasının varlığı söz konusu değildir. Ancak dirayetu'l-hadis ilminin, Ehl-i Sünnet etkisinde gelişme gösterdiği hicri 6. asır sonrası dönemde rical eserlerindeki, başta Sünnî olmak üzere farklı mezhebe mensup olduğu belirtilen ravi sayısı önemli ölçüde artmış ve bu ravilere ağırlıklı olarak, eserlerin zayıf ravilere ayrılan kısımlarında yer verilmiştir. Bu ravilerden büyük çoğunluğu için de, farklı mezhebe mensup olmaları, mezhep taassubuna delalet edecek şekilde, yegane cerh sebebi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ünügür, Peyman, Jarh wat-Ta'deel in the Shi?a and Sunnism as a Reason for Jarh, Master Thesis, Supervisor: Prof. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, 200 p.As the Shi?ites assess their imams? accounts in the same category with the accounts of Prophet Muhammad, the appearance and formation process of hadiths ends only with the Gaybet el-Kubrâ of the last imam. Therefore, the hadith compilation of the Shi?a was completed relatively late compared to that of Ahl-i Sunnah. Accordingly, this late compilation had its share on the hadith methodology as well; the works on the methodology were compiled quite late in the Shi?a.This delay in the formation of hadith methodology in the Shi?a led to the application of Sunni hadith methodology as a prototype for themselves. The similarity between the terminologies used in the methodologies of these two sects is the clearest sign of this prototyping. The results of such an interaction should also be mentioned here. One of the most important results is the fact that the Sunni phenomena of bid?ah in marginalizing other sects contributed to the negative attitude of the Shi?a towards other sects, principally against Ahl-i Sunnah. The shift between the early period?s Shi?ite works of dignitaries and the later works with regard to the attitude towards the hadith links from other sects clearly supports our opinion.As we have examined in detail in our study, there were only few hadith links who were mentioned as the followers of other sects in the early period?s works, and there was not any significant refutation or disaffirmation (Jarh) against them. However, after the 6th century hijri, when the science of Dirayat al- Hadith was developed under the influence of Ahl-i Sunnah, more hadith links, mostly Sunni ones, were mentioned to be belonging to other sects and they were mostly considered as weak ones. The fact that most of such links belonged to other sects was presented as a reason for refutation (Jarh), which signifies a sectarian fanaticism.