Kozmolojik simülasyonlar ile kabuk gökadalarda birleşme zamanının belirlenmesi
Determination of merger time in shell galaxies by cosmological simulations
  1. Tez No: 965919
  2. Yazar: TUĞBA EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜRŞAD YILDIZ, DR. MİCHAL BíLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yıldızıl kabuklar, genellikle eşmerkezli yaylar şeklinde ve düşük yüzey parlaklığına sahip yapılardır. Birçok dev eliptik ve merceksi gökadanın yanı sıra, bazı sarmal ve cüce gökadalarda da gözlemlenen bu yapılar, çoğunlukla gökadaların küçük ve orta ölçekli radyal birleşmeleri sonucunda oluşmaktadır. Kabuklar oluştuktan sonra merkezden uzaklaşır; dolayısıyla en dıştaki kabuk, birleşme zamanının alt sınırını belirleyen en önemli etkendir. Bu nedenle, birleşme zamanının hesaplanmasında en dıştaki kabuğun yarıçapı esas alınmaktadır. Kabukların gözlemlenen konumlarından daha uzak mesafelerde bulunması, hesaplanan birleşme zamanını önemli ölçüde değiştirebilmektedir. Bu durumda, gökadalara farklı bakış açılarından yaklaşmak ve kabukların uzaklıklarını belirlemek gerekmektedir. Bu etkilerin detaylı biçimde incelenmesi yalnızca simüle edilmiş gökadalarda mümkün olmaktadır. Literatürde örneği bulunmayan bu çalışmada, kabuk yarıçaplarının, gökadanın yönelimine bağlı olarak ne derece değişiklik gösterdiği araştırılmıştır. Bu amaçla, IllustrisTNG50 simülasyonundan yararlanılmıştır. Seçilen dokuz farklı bakış doğrultusunda gökadalara bakılarak kabukların uzaklıkları ölçülmüş; her bir bakış doğrultusu için birleşme zamanı tahmini yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda farklı doğrultuların sonuçlar üzerindeki etkisi değerlendirilmiş; ayrıca, kabukların zaman içerisindeki değişimini gösteren evrim şeması elde edilerek, kabukların zamanla nasıl değiştiği ortaya konulmuştur. Sonuçlar doğrultunun, birleşme zamanını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Stellar shells are low surface brightness features generally in the shape of concentric arcs. Stellar shells observed in many giant elliptical and lenticular, as well as a few spiral and dwarf galaxies, presumably result from minor and intermediate radial mergers of galaxies. An essential factor in determining the merger time is the distance of the shells from the centre of the galaxy. Shells move away from the centre after they are created; therefore, the outermost shell indicates the lower limit of the merger time. Thus, we use the radius of the outermost shell to calculate the time of the merger. Based on the relation between the merger time and distance, the resulting merger time significantly changes if shells are further behind than the observed ones. Therefore, we need to look at galaxies from all angles and determine the distances of the shells. We can only explore these effects in simulated galaxies. In our study, which has no precedent in the literature, we investigate up to which precision the shell radii depend on the orientation of the galaxy with respect to the observer. We make use of the Illustris TNG50 simulation. We look at galaxies from 9 selected points of view angles and measure the distances of the shells. We calculate the merger time for each line of sight and evaluate how different orientation affects the results. We also learn about how shells evolved by creating an evolutionary scheme. The results indicate that the direction of line of sight can significantly impact the calculation of merger time.