Oluklu borularda basınç kaybı: Sayısal bir yaklaşım
Pressure drop in corrugated pipes: A numerical approach
  1. Tez No: 965924
  2. Yazar: FATMA NUR UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BİLGEN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez kapsamında sanayilerde kullanımı günden güne artan verimlilik açısından kritik öneme sahip oluklu borularda basınç düşüş analizleri yapılmış ve sürtünme katsayılarının tayinleri üzerine çalışılmıştır. Referans alınan iki ayrı makaleden toplam sekiz borunun deneysel verileri CFD analizleriyle karşılaştırılarak, literatürle uyumları gözlemlenmiştir. Sayısal çözüm süreci sonlu hacimler tekniğini kullanan bir yazılım üzerinden ilerletilmiştir. Sürecin kontrolü aynı ölçülerdeki düz borularda yapılmış, oluklu durum için ise literatürdeki basınç düşüşü formülleri ile karşılaştırılmıştır. Türbülans modeli olarak SST k-omega türbülans modeli kullanılmıştır. Sürtünme katsayısı, Darcy-Weisbach denklemine göre hesaplanmış ve karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler, oluklu borularda yaşanan basınç düşüşünün düz borulara göre yaklaşık yedi kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca, oluklu borulardaki akış mekanizmasının, düz borulara kıyasla daha karmaşık olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma, önceki çalışmalarda kullanılan formüllerin hata toleransları içinde kaldığını ve sürtünme faktörünün doğru bir şekilde belirlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the pressure drop and determines the friction coefficients in corrugated pipes, which are of critical importance for efficiency in industrial applications. Experimental data from a total of eight pipes, taken from two different articles, were compared with CFD (Computational Fluid Dynamics) analyses to observe their compatibility with the literature. The numerical solution was carried out using a software based on the finite volume method. The process was validated by comparing the results for corrugated pipes with pressure drop formulas from the literature, using plain pipes of the same dimensions as a control. The SST k-omega turbulence model was used for the turbulent flow analysis. The friction coefficient was calculated using the Darcy-Weisbach equation and analyzed comparatively. The results show that the pressure drop in corrugated pipes is approximately seven times greater than in plain pipes. It was also observed that the flow mechanism in corrugated pipes is more complex compared to plain pipes. The study confirms that the formulas used in previous works fall within the tolerance of error, and that the friction factor has been accurately determined.